Ludwig Erhard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ludwik Wilhelm Erhard
Ludwig Erhard
Data i miejsce urodzenia 4 lutego 1897
Fürth
Data i miejsce śmierci 5 maja 1977
Bonn
Kanclerz Niemiec
Okres od 16 października 1963
do 1 grudnia 1966
Przynależność polityczna Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna
Poprzednik Konrad Adenauer
Następca Kurt Georg Kiesinger
Ludwig Erhard signature.JPG
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Zasługi RFN Bawarski Order Zasługi Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Krzyż Wielki Orderu Słońca Peru Krzyż Wielki Orderu Świętego Jakuba od Miecza (Portugalia) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy (1951-2001)

Ludwig Wilhelm Erhard (ur. 4 lutego 1897 w Fürth, zm. 5 maja 1977 w Bonn) – niemiecki polityk, ekonomista, 2. kanclerz RFN i przez wiele lat minister gospodarki.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Bawarii. Podczas I wojny światowej walczył na froncie zachodnim jako artylerzysta. Po wojnie ukończył studia ekonomiczne.

Po zakończeniu II wojny światowej, Erhard został doradcą ekonomicznym amerykańskich władz okupacyjnych w Bawarii. Po utworzeniu Bizonii dalej był pracownikiem administracji władz alianckich.

Erhard był po wojnie członkiem niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Został ministrem gospodarki w pierwszym rządzie Konrada Adenauera. Jest uważany przez wielu za jednego z ojców niemieckiego "cudu gospodarczego".

Po ustąpieniu Adenauera w 1963 został drugim kanclerzem federalnym. Po zwycięskich dla CDU wyborach w 1965 ponownie został kanclerzem. Ustąpił ze stanowiska rok później. Lecz zanim to się stało, wystosował 25 marca 1966 notę pokojową. Deklarował w niej gotowość RFN do poprawy stosunków z państwami Układu Warszawskiego. Jego następcą został partyjny kolega – Kurt Georg Kiesinger.

W czasie swego urzędowania Erhard konsekwentnie nie uznawał istnienia i legalności drugiego niemieckiego państwa – NRD oraz granic zachodnich Polski i popierał doktrynę, w myśl której nadal istniało państwo niemieckie w granicach Rzeszy Niemieckiej z 1937. Zmianę w tej polityce dokonał dopiero kanclerz Willy Brandt.

Ludwig Erhard zmarł 5 maja 1977 w Bonn.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]