Ludwig Senfl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Portret Ludwiga Senfla
Ach Elslein w wykonaniu Collegium Vocale Bydgoszcz

Ludwig Senfl (ur. w 1486 r., zm. pomiędzy 2 grudnia 1542 a 10 sierpnia 1543) – szwajcarski kompozytor epoki renesansu działający na terenie Niemiec. Zapewniał muzykę na dworze cesarza Maksymiliana I, rozpowszechnił styl szkoły flamandzkiej na terenie Niemiec. Był uczniem Heinricha Isaaca.

Dzieła Senfla[edytuj | edytuj kod]

Senfl nie był oryginalny w swoich dziełach zarówno świeckich jak i kościelnych. Większość z nich budował na schematach szkoły flamandzkiej rozwiniętej przez kompozytorów z poprzedniego pokolenia, szczególnie Josquina. Senfl miał talent w komponowaniu melodii ciepłych i lirycznych. Jego muzyka była popularna w Niemczech przez cały XVII wiek.

Jego dorobek sakralny to msze, motety, nieszpory, i Magnificat. Z technicznego punktu widzenia, jego muzyka ma wiele przestarzałych w tamtych czasach struktur jak np. Cantus firmus czy izorytmii. Część jego utworów jest zbudowana na zasadzie melodii głównej równoległej przesuniętej o tercję lub sekstę.

Senfl napisał wiele charakterystycznych pieśni niemieckich (tzw. lieder) większość z nich była świecka (sakralne były napisane głównie dla Księcia Pruskiego). Jego pieśni były bardzo różnorodne: jedne były bardzo proste oparte na cantus firmus, inne bardziej złożone w formie kanonu czy quodlibetów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Martin Bente, "Ludwig Senfl", The New Grove Dictionary of Music and Musicians, ed. Stanley Sadie. 20 vol. London, Macmillan Publishers Ltd., 1980. ​ISBN 1-56159-174-2
  • Martin Bente/Clytus Gottwald: "Ludwig Senfl", Grove Music Online ed. L. Macy (Accessed July 4, 2005), (subscription access)
  • Gustave Reese, Music in the Renaissance. New York, W.W. Norton & Co., 1954. ​ISBN 0-393-09530-4

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]