Ludwig Wilhelm Brüggemann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ludwig Wilhelm Brüggemann (ur. 1 marca 1743 r. w Dobrzanach (Jakobshagen), zm. 1 marca 1817 r. w Szczecinie) – niemiecki pastor protestancki, pisarz i geograf; autor opisu prowincji Pomorze Ausführliche Beschreibung des gegenwärtigen Zustandes des Königl. Preussischen Herzogthums Vor- und Hinter-Pommern (1779-1784) wraz z uzupełnieniem pt. Beiträge zu der ausführlichen Beschreibung des Königl. Preussischen Herzogthums Vor- und Hinter Pommern (1800-1806).

Ludwig Wilhelm był synem dobrzańskiego pastora Zachara Brüggemanna i prepozyta synodu dobrzańskiego w powiecie szadzkim pruskiej prowincji Pomorze. W wieku 22 lat, idąc w ślady ojca, również został pastorem w Gielsdorf, ale wkrótce przeniósł się do Berlina, gdzie znajdowała się wolna posada pastora w parafii garnizonowej. W krótkim czasie został guwernerem i nauczycielem siostry króla Fryderyka II, księżniczki Amelii. Przebywając na dworze królewskim założył stowarzyszenie czytelników literatury angielskiej, do którego dołączyli Johann Joachim Spalding i Wilhelm Abraham Teller.

W roku 1773 Brüggemann został w Szczecinie kapelanem kościoła zamkowego oraz członkiem konsystorza prowincji pomorskiej, które to funkcje sprawował aż do swojej śmierci w 1817 r.

Ludwig William Brüggemann był człowiekiem posiadającym rozległą wiedzę w dziedzinie literatury klasycznej, zarówno greckiej jak i łacińskiej. Pasjonował się twórczością Cycerona. Anton Friedrich Büsching tworząc dzieło opisujące Brandenburgię zainspirował go do stworzenia podobnego opracowania dotyczącego prowincji Pomorze. W przygotowanie opisu Pomorza zostały zaangażowane zarówno instytucje świeckie, jak i kościelne. Brüggemannowi nadsyłano informacje aktualne, jak i archiwalne – z urzędów, jak i z parafii. Miał zwyczaj potwierdzać informacje świeckie w parafiach, a parafialne w lokalnych urzędach. Nie jest znany dokładny czas tworzenia opisu Pomorza. Po ukończeniu był to najdokładniejszy dokument opisujący ziemie pomorskie i przez wiele lat posiadał ogromne znaczenie urzędowe dla korzystających z niego władz. Dopiero przeprowadzenie reform pruskich na początku XX wieku spowodowały dezaktualizację zawartych w opisie danych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan M. Piskorski, Bogdan Wachowiak, Edward Włodarczyk Szczecin, zarys historii. PTPN Poznań 2002. ISBN 83-7063-338-2

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]