Ludwik Ferdynand (III) Hohenzollern

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ludwik Ferdynand (III) Hohenzollern
Louis Ferdinand Oskar Christian Prinz von Preußen
Dynastia Hohenzollernowie
Data urodzenia 25 sierpnia 1944
Miejsce urodzenia Golczew
Data śmierci 11 lipca 1977
Miejsce śmierci Brema
Ojciec Ludwik Ferdynand (II) Hohenzollern
Matka Kira Romanowa
Żona Donata Emma Castell-Rüdenhausen
Dzieci Jerzy Fryderyk Ferdynand,
Kornelia Cecylia Wiktoria Luiza

Louis Ferdinand Oskar Christian Prinz von Preußen (ur. 25 sierpnia 1944, Golczew, zm. 11 lipca 1977, Brema) – czwarty syn księcia Ludwika Ferdynanda, pretendenta do tronu Prus, wnuka cesarza Wilhelma II, podchorąży rezerwy Bundeswehry.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Grób Ludwika Ferdynanda w Fischerhude koło Bremy

Niedługo przed narodzeniem tego trzeciego Hohenzollerna noszącego imiona Ludwik Ferdynand, Ludwik Ferdynand (II), księżna Kira i ich pięcioro dzieci, musieli w obliczu inwazji Armii Czerwonej opuścić majątek Cadinen (ob. Kadyny) koło Elbląga i przenieść się do innej posiadłości Hohenzollernów, Golzow w Brandenburgii. Na wiosnę 1945 uciekli do Niemiec Zachodnich. Ostatecznie osiedli w Fischerhude koło Bremy.

Po pierwszych naukach w Bremie Ludwik Ferdynand zaczął studiować bankowość. Jednocześnie brał co roku udział w ćwiczeniach Bundeswehry. Jako jedyny z synów Ludwika Ferdynanda (II), zawarł małżeństwo równe stanem, zgodne z przepisami prawnymi domu Hohenzollernów (tzw. Hohenzollernsches Hausgesetz). 24 maja 1975 ożenił się z Donatą Emmą, hrabianką Castell-Rüdenhausen (ur. 1950). Para miała dwoje dzieci:

W maju 1977 doszło do wypadku w czasie manewrów - Ludwik Ferdynand dostał się między dwa pojazdy pancerne i odniósł poważne obrażenia. Przewieziono go do szpitala do Bremy, gdzie amputowano mu nogę, a po dwóch miesiącach zmarł. Na pogrzebie oddano mu honory wojskowe, udział w nim wzięli przedstawiciele wielu aktualnie czy dawniej panujących rodów europejskich, na ich czele Otto von Habsburg i Włodzimierz Kiriłłowicz Romanow (brat cioteczny Ludwika Ferdynanda (III).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]