Ludwik Gietyngier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławiony
Ludwik Roch Gietyngier
prezbiter
męczennik
Data i miejsce urodzenia 16 sierpnia 1904
Żarki
Data i miejsce śmierci 30 listopada 1941
KL Dachau
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 13 czerwca 1999
Warszawa
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 12 czerwca
Patron szkoły podstawowej w Łagiewnikach
Szczególne miejsca kultu Archidiecezja częstochowska

Ludwik Roch Gietyngier (ur. 16 sierpnia 1904 w Żarkach, zm. 30 listopada 1941 w KL Dachau) – polski duchowny katolicki, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Władysława i Józefy z domu Maślankiewicz. Po zakończeniu studiów na wydziale filozoficzno-teologicznym Seminarium Duchownego w Kielcach, przyjął na Jasnej Górze, z rąk bpa Teodora Kubiny święcenia kapłańskie (25 czerwca 1927 roku).

Tytuł magistra teologii uzyskał za pracę: Parafia świętego Zygmunta w Częstochowie pod rządami 00. Paulinów, na Uniwersytecie Jagiellońskim (1929).

W następnych latach prowadził działalność dydaktyczną w szkołach diecezji częstochowskiej, jako katecheta i przygotowywał na UJ pracę doktorską: Dzieje dekanatu częstochowskiego pod zaborem rosyjskim.

Od 1929 do 1934 r. był wikariuszem parafii św. Trójcy i prefektem szkół w Będzinie. Pełnił obowiązki kościelnego asystenta Koła Związku Inteligencji Katolickiej, moderatora II Sodalicji Pań Nauczycielek pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej i św. Teresy od Dzieciątka Jezus (w Częstochowie).

 Osobny artykuł: Priesterblock (Dachau KL).

Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany 6 października 1941 r. i trafił do obozu przejściowego w Konstantynowie k. Łodzi, a następnie 30 października znalazł się w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau, zarejestrowany jako numer 28288.

Męczeńska śmierć przyszła po miesiącu pobytu w obozie z rąk obozowego oprawcy.

Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Dla uczczenia pamięci błogosławionego w Siewierzu jedna z ulic nosi jego imię. Został też patronem publicznej szkoły podstawowej w Łagiewnikach w gminie Czarnożyły w województwie łódzkim[1]. W 2000 roku, w centrum Żarek, zbudowano pomnik błogosławionego ks. Ludwika Gietyngiera, na placu jego imienia[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Związek: Błogosławiony ksiądz Ludwik Roch Gietyngier. Włocławek: Wyd. Duszpasterstwa Rolników, 2001. ISBN 83-88743-48-1.
  • Biografia (wł.)