Ludwik Lichodziejewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludwik Lichodziejewski
Ilustracja
Jako z-ca d-cy ORP Piorun
komandor porucznik komandor porucznik
Data i miejsce urodzenia

25 maja 1904
Bobrujsk

Data i miejsce śmierci

27 kwietnia 1974
Chicago

Przebieg służby
Lata służby

1930–1946

Siły zbrojne

 Marynarka Wojenna (II RP)
Naval Ensign of Poland2.svg Polska Marynarka Wojenna

Stanowiska

d-ca "Kujawiaka"
i "Błyskawicy"

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari Krzyż Walecznych (dwukrotnie) Medal Morski Distinguished Service Order (Wielka Brytania) Atlantic Star (Wielka Brytania)

Ludwik Lichodziejewski (ur. 12 maja?/ 25 maja 1904 w Bobrujsku, zm. 27 kwietnia 1974 w Chicago) – komandor porucznik, uczestnik II wojny światowej, dowódca niszczycieli ORP „Kujawiak” i ORP „Błyskawica”, kawaler Orderu Virtuti Militari.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W rodzinnym Bobrujsku ukończył szkołę podstawową. Po wojnie polsko-bolszewickiej przeniósł się do Warszawy, gdzie ukończył gimnazjum i studiował w SGGW. Później podjął naukę w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej w Toruniu, którą ukończył w 1928 roku, uzyskując stopień porucznika marynarki.

Bezpośrednio po szkole pływał na okrętach rzecznych wchodzących w skład Flotylli Pińskiej.

W chwili wybuchu II wojny światowej był zastępcą dowódcy na ORP „Grom”, funkcję tę sprawował do lutego 1940. Potem pływał na ORP „Burza”, OF „Medoc” (francuskim okręcie pod polską banderą) i ORP „Piorun”.

5 maja 1941 objął dowództwo na ORP „Kujawiak”, dowodził nim, pływając głównie po kanale La Manche i Morzu Śródziemnym do 16 czerwca 1942 roku, kiedy okręt zatonął po wejściu na minę w okolicy Malty podczas próby ratowania załogi tonącego okrętu brytyjskiego HMS „Badsworth”; zginęło wówczas 12 marynarzy „Kujawiaka”.

Od 14 lipca 1942 do 24 czerwca 1943 oraz od 4 stycznia 1945 do listopada 1945 był dowódcą ORP „Błyskawica”, biorąc udział w działaniach na Morzu Śródziemnym, Morzu Północnym i na Atlantyku.

W 1947 roku przeszedł do cywila, a w 1950 roku wyjechał z Anglii do Stanów Zjednoczonych, gdzie do maja 1953 roku pływał na statkach handlowych.

Jego zabalsamowane ciało zostało po latach sprowadzone do Polski i złożone na starym cmentarzu oksywskim w Gdyni.

Grób kmdra Ludwika Lichodziejewskiego na cmentarzu parafialnym w Gdyni-Oksywiu

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]