Ludwik Maciąg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludwik Maciąg
Ilustracja
prof. Ludwik Maciąg, fot. Elżbieta Szczuka
Data i miejsce urodzenia 13 lipca 1920
Kraków
Data i miejsce śmierci 7 sierpnia 2007
Gulczewo
Narodowość polska
Alma Mater Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Dziedzina sztuki malarstwo
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ludwik Antoni Maciąg (ur. 13 lipca 1920 w Krakowie, zm. 7 sierpnia 2007 w Gulczewie) – polski malarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec Michał był żołnierzem, artylerzystą w armii austro–węgierskiej, a matka Rozalia z d. Dokić, Chorwatka z pochodzenia, zajmowała się domem. Miał dwóch braci: Józefa (1914-1943, kapitan WP) i Ottona (1918-2000, malarz, żołnierz 1 Dywizji Pancernej, osiadł po wojnie w Wielkiej Brytanii). Urodzony w Krakowie, w wieku 2 lat przeniósł się do Białej Podlaskiej, gdzie w garnizonie 9 Pułku Artylerii Lekkiej służył jego ojciec. Tam uczęszczał do gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego, kierowanego wówczas przez dyrektora Stanisława Damrosza.

W czasie II wojny światowej pod pseudonimem "Sas" był żołnierzem podlaskiego oddziału partyzanckiego Armii Krajowej pod dowództwem mjr. "Zenona" Stefana Wyrzykowskiego.

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1950), potem profesor tej uczelni (dziekan Wydziału Malarstwa 1969-1972). Zajmował się malarstwem pejzażowym i batalistycznym, autor wielu ilustracji książkowych, plakatów, projektów znaczków pocztowych, gobelinów. Na początku lat 90. współpracował z partią Przymierze Samoobrona.

12 lipca 2007, w uznaniu zasług prof. Ludwika Maciąga dla Wyszkowa, a w szczególności za inspirowanie i współtworzenie inicjatyw o charakterze kulturalnym i patriotycznym oraz za godną, serdeczną i pełną humanizmu więź i współpracę z mieszkańcami Wyszkowa, radni miejscy nadali Ludwikowi Maciągowi tytuł honorowego obywatela Gminy Wyszków.

Grób Ludwika Maciąga na cmentarzu w Warszawie-Wesołej

Zmarł nad ranem 7 września 2007 w swoim domu w Gulczewie gm. Wyszków. Został pochowany na cmentarzu w Warszawie Wesołej. Pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[1].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

30 maja 2020, dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin prof. Ludwika Maciąga, do obiegu weszła kartka pocztowa (8 tys. egz.). Na znaku opłaty z oznaczeniem wartości A (3,30 zł) jest portret Ludwika Maciąga autorstwa Stanisława Baja, a na ilustracji obraz i gobelin przedstawiający konie autorstwa Maciąga[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Urząd Miejski w Wyszkowie, https://www.wyszkow.pl/pliki/aktualnosci/honorowe_obywatelstwoo/uchwala_obywatelstwo_maciag.pdf.goły link w tytule
  2. Elżbieta Szczuka, http://nowywyszkowiak.pl/wydarzenia/tradycja-rzecz-swieta-foto.html.goły link w tytule

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]