Przejdź do zawartości

Ludwik Martin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Ludwik Martin
Louis Joseph Aloys Stanislaus Martin
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

22 sierpnia 1823
Bordeaux

Data i miejsce śmierci

29 lipca 1894
Arnières-sur-Iton

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

19 października 2008
Lisieux
przez Benedykta XVI

Kanonizacja

18 października 2015
plac Świętego Piotra
przez Franciszka

Wspomnienie

12 lipca

Ludwik Martin, właśc. Louis Joseph Aloys Stanislaus Martin[1] (ur. 22 sierpnia 1823 w Bordeaux, zm. 29 lipca 1894 w Arnières-sur-Iton) – francuski święty katolicki, ojciec świętej Teresy z Lisieux i służebnicy Bożej Leonii Martin oraz mąż świętej Marii Zelii Martin.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Ludwik Martin był trzecim z pięciorga dzieci Pierre-François Martina i Marie-Anne-Fanie Boureau. Był z zawodu zegarmistrzem. Miał zostać mnichem, lecz z powodu nieznajomości języka łacińskiego nie został przyjęty do zakonu.

Małżeństwo i rodzina[edytuj | edytuj kod]

W 1858 poznał koronkarkę Zelię Guérin[2], z którą wziął ślub trzy miesiące później[3]. Jej działalność koronkarska przynosiła takie zyski, że Ludwik sprzedał swój zakład zegarmistrzowski i zaczął z nią współpracować.

Zelia i Ludwik przeżywszy przez rok w białym małżeństwie zdecydowali się na potomstwo. Martinowie mieli siedem córek i dwóch synów. Okres dzieciństwa przeżyło tylko pięć córek, które zostały zakonnicami:

28 sierpnia 1877, Zelia zmarła na raka piersi. Ludwik sprzedał działalność koronkarską i przeniósł się do Lisieux w Normandii, gdzie mieszkał brat Zelii, Izydor Guérin, z zawodu farmaceuta.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

W 1889 na skutek miażdżycy, Ludwik przeszedł dwa paraliżujące udary mózgu i przez trzy lata był hospitalizowany w Bon Sauveur asylum w Caen. W 1892 powrócił do Lisieux, gdzie aż do śmierci opiekowały się nim córki Céline i Leonie. Zmarł 29 lipca 1894 na zamku La Musse w pobliżu Evreux.

Beatyfikacja i kanonizacja[edytuj | edytuj kod]

26 marca 1994 papież Jan Paweł II uznał heroiczność cnót sług bożych Zelii i Ludwika Martinów. 19 października 2008 w bazylice św. Teresy w Lisieux[4], ich wspólnej[5] beatyfikacji dokonał legat papieski, kardynał Jose Saraiva Martins.

18 marca 2015 papież Franciszek wydał dekret w sprawie cudu za wstawiennictwem bł. Ludwika Martiniego i jego żony Marii Zelii Martin[6]. Cudem tym, jak poinformowała Stolica Apostolska, jest zatwierdzone przez lekarzy i teologów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i niewytłumaczalne z punktu widzenia medycznego, uzdrowienia dziecka z Hiszpanii[6]. 27 czerwca 2015 w Watykanie odbył się konsystorz nadzwyczajny, na którym papież Franciszek wyznaczył dzień, w którym Ludwik Martin i jego żona oraz dwoje innych błogosławionych zostaną ogłoszonymi świętymi Kościoła katolickiego[7]. 18 października 2015, podczas trwającego synodu biskupów na temat rodziny, papież Franciszek dokonał kanonizacji bł. Ludwika Martin i jego żony Marii oraz bł. Wincentego Grossiego i bł. Marii od Niepokalanego Poczęcia[8].

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 12 lipca[9].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Joyce R. Emert: Louis Martin, father of a saint. New York, N.Y.: Alba House, 1983. ISBN 0-8189-0446-1.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]