Ludwik Miklaszewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ludwik Miklaszewski (ur. 17 sierpnia 1869 w Kostrzynie, zm. 23 lipca 1931 w Poznaniu) – polski mistrz krawiecki, działacz społeczny i poseł na Sejm II RP (1928–1930).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn krawca, od młodości udzielał się społecznie. W czasie służby w armii pruskiej, którą odbywał w Kilonii, działał (tajnie) w tamtejszej organizacji polonijnej. Po odejściu z wojska, kontynuował tą działalność, już jawnie. Przez kilka lat przebywał w Berlinie, doskonaląc umiejętności i działając w organizacjach polonijnych[1].

W 1900 przeniósł się do Poznania gdzie założył firmę „Pracownia Ubiorów Męskich i Skład Sukna”, która stała się jedną z największych firm krawieckich w Wielkopolsce[1].

Udzielał się w organizacjach rzemieślniczych. Przewodniczył Towarzystwu Młodych Przemysłowców (później został jego prezesem honorowym), był starszym cechu krawieckiego i przewodniczył Polakom w Izbie Rzemieślniczej. Działając w Izbie Rzemieślniczej (wybrany do niej został w 1906) postulował równouprawnienie kobiet[1].

W czasie powstania wielkopolskiego Naczelna Rada Ludowa mianowała go komisarzem Izby Rzemieślniczej, co doprowadziło do szybkiego jej przejęcia przez Polaków[1].

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został pierwszym polskim burmistrzem Kostrzynia. Był też członkiem Rady Nadzorczej Banku Przemysłowców i członkiem prezydium Naczelnej Rady Rzemiosła Polskiego w Warszawie[1].

Należał do Związku Ludowo-Narodowego. W 1928 został wybrany do Sejmu z Listy Katolicko-Narodowej[2]. Po 1930 popadł w konflikt z Endecją i postulował utworzenie apolitycznej organizacji rzemieślniczej (która miała jednak popierać Piłsudskiego). Protestował przeciw sprawie brzeskiej. Zmarł po krótkiej chorobie i został pochowany w Kostrzynie[1].

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Ojcem Ludwika Miklaszewskiego był krawiec Tomasz Miklaszewski, a matką Marianna z Kwiatkowskich. Sam Ludwik Miklaszewski ożenił się ze Stefanią Rutkowską i miał 5 synów oraz 2 córki. Brat Ludwika, Jan Miklaszewski (1885-1954), miał 9w latach 1905-1920) warsztat krawiecki w Berlinie. Tamże prowadził bibliotekę Związku Towarzystw Polskich w Berlinie. Po przeniesieniu się do Poznania był działaczem rzemieślniczym, założycielem Związku Cechów Krawieckich. W 1935 przeniósł się do Szklarki Śląskiej, gdzie mieszkał do śmierci[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Jerzy Pietrzak: Ludwik Miklaszewski. [w:] Internetowy Polski Słownik Biograficzny [on-line]. Narodowy Instytut Audiowizualny, 1976. [dostęp 2017-02-17].
  2. Miklaszewski Ludwik 1869-1931. Biblioteka sejmowa. [dostęp 2017-02-20].