Ludwik Stefański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludwik Stefański
Ilustracja
Ludwik Stefański z córką Elżbietą (1956)
Data i miejsce urodzenia 14 lipca 1917
Austro-Węgry Kraków
Data i miejsce śmierci 28 sierpnia 1982
Polska Kraków
Instrumenty fortepian
Zawód muzyk, pianista, pedagog
Grób Ludwika Stefańskiego na Cmentarzu Rakowickim

Ludwik Stefański (ur. 14 lipca 1917 w Krakowie, zm. 28 sierpnia 1982 w Krakowie) – polski pianista, pedagog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był jednym z muzycznego rodzeństwa (Krystyna – skrzypaczka, Tadeusz – pianista i kompozytor, Stanisław – wiolonczelista, Mikołaj – pianista, organista).

W latach 1932–1934 wraz ze swoim rodzeństwem, przebywał na stypendium we Włoszech, gdzie uczył się gry na fortepianie u Nino Rossiego i kompozycji u Cezare Nordio. W 1938 wraz z rodziną powrócił do kraju. W czasie wojny występował na tajnych koncertach i udzielał lekcji gry na fortepianie. Po wojnie uczył w Liceum Muzycznym i koncertował w duecie z żoną, pianistką Haliną Czerny-Stefańską występując w kraju i za granicą. Od 1948 r. aż do śmierci był wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1970 r. otrzymał tytuł profesora. Prowadził kursy mistrzowskie w Europie i Japonii. Jego uczniami byli m.in.: Kazimierz Kord, Krzysztof Penderecki, Krzysztof Missona, Bogusław Schaeffer, Jerzy Łukowicz, Stefan Wojtas, Kevin Kenner, Leszek Bartkiewicz, Jerzy Stryjniak, Małgorzata Jaworska, Ikuko Endō, Okitaka Uehara, Ewa Bukojemska.

Był interpretatorem dzieł W.A. Mozarta i L. van Beethovena oraz Fryderyka Chopina. W latach 60. XX wieku nagrywał dla Polskich Nagrań oraz Polskiego Radia. W Akademii Muzycznej w Krakowie jest sala jego imienia; odbywa się także Konkurs dla młodych pianistów w Płocku im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Chopin - Dzieła wszystkie - Ronda i inne, Halina Czerny-Stefańska i Ludwik Stefański, Muza SX0077 (1960)[1]
  • Chopin - Dzieła wszystkie - Polonezy młodzieńcze op. posth., Halina Czerny-Stefańska i Ludwik Stefański, Muza SX0078

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]