Przejdź do zawartości

Ludwika Henrietta de Bourbon-Conti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ludwika Henrietta de Bourbon-Conti
Ilustracja
Portret Ludwiki Henriatty pędzla Jean-Marc Nattiera (1744). Obecnie znajduje się w nowojorskim Metropolitan Museum of Art
ilustracja herbu
podpis
księżna Orleanu
Okres

od 1752
do 9 lutego 1759

Jako żona

Ludwika Filipa

Dane biograficzne
Dynastia

Burbonowie

Data i miejsce urodzenia

20 czerwca 1726
Paryż

Data śmierci

9 lutego 1759

Ojciec

Ludwik Armand de Burbon-Conti

Matka

Ludwika Elżbieta de Bourbon-Condé

Mąż

Ludwik Filip Orleański

Dzieci

? (córka),
Ludwik Filip Józef,
Ludwika Maria Teresa

Ludwika Henrietta de Bourbon, znana jako Mademoiselle de Conti (ur. 20 czerwca 1726, w Paryżu - zm. 9 lutego 1759) – księżniczka Conti i Étampes, potem poprzez małżeństwo księżna Chartres (1743-1752) i księżna Orleanu (1752-1759).

Była jedyną córką księcia Ludwika Armanda II de Bourbon-Conti i jego żony-kuzynki - Ludwiki Elżbiety Bourbon-Condé. 17 grudnia 1743 poślubiła swojego kuzyna - księcia Chartres (przyszłego księcia Orleanu) Ludwika Filipa. Ojciec jej małżonka - książę Orleanu, zwany Pobożnym miał ogromne problemy ze znalezieniem dla swojego syna odpowiedniej kandydatki na żonę - ostatecznie zaakceptował Ludwikę Henriettę, mimo że nie pochodziła ze znakomitego rodu (np. królewskiego). Pobożnemu księciu Orleanu wydawało się, że Ludwika Henrietta jest uosobieniem wszystkich chrześnijańskich cnót, ponieważ wychowywała się w zakonie. W przyszłości miało się okazać, że książę źle ją ocenił. Ludwika Henrietta spowodowała wiele skandalów swoim złym prowadzeniem się, a jej małżonek zaczął ją zdradzać - był nawet w stałym związku z aktorką panną Le Marquis, która mu urodziła pięcioro nieślubnych dzieci, wychowywanych jak członkowie rodziny w Palais-Royal.

Mąż Ludwiki Henrietty - Ludwik Filip zwany Grubym

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Małżeństwo Ludwiki Henrietty z Ludwikiem Filipem nie należało do szczęśliwych, para miała jednak 3 dzieci:

Ludwika Henrietta zmarła młodo, w wieku 33 lat - podobno z powodu jej skandalicznego stylu życia. Syn Ludwiki Henrietty - Philippe-Égalité podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej nie miał skrupułów aby przypodobać się rewolucjonistom i publicznie oświadczył, że jego biologicznym ojcem nie był książę Orleanu, ale woźnica, służący w Palais-Royal. Było to oświadczenie absurdalne, ponieważ Philippe-Égalité i jego ojciec byli do siebie uderzająco podobni.