Ludwika Paleta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ludwika Paleta
Imię i nazwisko Ludwika Paleta Paciorek
Data i miejsce urodzenia 29 listopada 1978
Kraków, Polska
Zawód aktorka

Ludwika Paleta, Ludwika Paleta Paciorek (ur. 29 listopada 1978 w Krakowie) – aktorka pochodzenia polskiego, działająca w Meksyku; znana w Polsce z telenowel: Maria z przedmieścia (1995), Przyjaciółki i rywalki (2001), Córka przeznaczenia (2003) i Serce z kamienia (2004-2005). Córka Zbigniewa Palety (muzyka) i Barbary Paciorek. Siostra aktorki Dominiki.

Życiorys[edytuj]

Do Meksyku przeniosła się z rodziną jako mała dziewczynka, kiedy jej ojciec Zbigniew Paleta, znany skrzypek, dostał tam atrakcyjną ofertę pracy.

Pierwsze kroki jako aktorka stawiała w 1989 roku, kiedy jej starsza siostra Dominika zaprowadziła ją (bez zezwolenia rodziców) do Televisy na casting do serialu. W 1989 roku zadebiutowała w telenoweli Carrusel, a trzy lata później otrzymała pierwszą główną rolę w telenoweli El Abuelo y Yo, gdzie grała u boku Gaela Garcíi.

Dalszy kontakt ze sztuką filmową został przerwany przez wyjazd na studia do Europy. Ale już w roku 1995 aktorka powróciła w roli ‘Tity’ w serialu María la del Barrio, u boku znanej aktorki i piosenkarki latynoamerykańskiej Thalii. Następnie był Hurácan w 1998.

W tym samym czasie poznała meksykańskiego aktora Plutarco Hazę, za którego wyszła za mąż w 2000 roku, i z którym ma syna Nicolasa (ur. w listopadzie 1999).

W 2007 roku znalazła się na liście 50. Najpiękniejszych latynoskiego wydania People, People en español.

Filmografia[edytuj]

Filmy[edytuj]

Telenowele[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]