Ludwika Sabaudzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ludwika Sabaudzka
Louise de Savoie.jpg
Księżna Angoulême
Okres panowania od 4 lutego 1515
do 1531
Księżna Andegawenii
Okres panowania od 15 kwietnia 1524
do 1531
Księżna Nemours
Okres panowania od 1524
do 1528
Księżna Owernii
Okres panowania od 1528
do 1531
Dane biograficzne
Urodzona 11 września 1476
Point d'Ain
Zmarła 22 września 1531
Gretz-sur-Loign
Pochowana Bazylika Saint-Denis
Ojciec Filip II Sabaudzki
Matka Małgorzata
Mąż Karol Walezjusz
Dzieci Małgorzata z Nawarry,
Franciszek I Walezjusz

Ludwika Sabaudzka (ur. 11 września 1476 w Point d'Ain, zm. 22 września 1531 w Gretz-sur-Loign) – księżna Andegawenii, Angloulême, Nemours i Owernii, córka Filipa II, księcia Sabaudii, i Małgorzaty, córki Karola I, księcia de Bourbon. Matka króla Francji Franciszka I.

16 lutego 1488 r. w Paryżu 12-letnia Ludwika poślubiła Karola Walezjusza, hrabiego Angoulême (1459 - 1 stycznia 1496), syna hrabiego Jana d'Angoulême i Małgorzaty, córki Alana IX, wicehrabiego de Rohan. Karol i Ludwika mieli razem syna i córkę:

Ludwika interesowała się polityką i dyplomacją. Wychowana w renesansowej Italii była również zainteresowana popieraniem literatury i sztuki. Przy pomocy swojego włoskiego spowiednika, Cristoforo Numai, wychowywała swoje dzieci w duchu włoskiego renesansu. Dążyła również do zapewnienia im jak najlepszej przyszłości. Kiedy w 1496 r. zmarł jej mąż przeniosła się wraz z dziećmi na dwór króla Francji Ludwika XII. Mały Franciszek rychło stał się ulubieńcem króla, który w 1514 r. ożenił go ze swoją córką Klaudią. Ludwik zmarł w 1515 r. i Franciszek został kolejnym królem Francji.

4 lutego 1515 r. Ludwika otrzymała tytuł księżnej Angloulême. 15 kwietnia 1524 r. otrzymała tytuł księżnej Anjou (Andegawenii). W tym samym roku otrzymała tytuł księżnej Nemours, który w 1528 r. przekazała swojemu przyrodniemu bratu, Filipowi Sabaudzkiemu.

Ponieważ jej matka była jedną z sióstr ostatniego księcia z głównej linii domu Burbonów, po śmierć księżnej de Burbon - Zuzanny, Ludwika zgłosiła swoje pretensje do księstwa Owernii i innych posiadłości Burbonów. Musiała o nie konkurować z wdowcem po Zuzannie, Karolem III. Popierana przez swojego syna Ludwika zaproponowała Karolowi swoją rękę. Burbon odrzucił jednak tą propozycję, co sprawiło, że Ludwika zaczęła spiskować przeciwko niemu na dworze. W wyniku jej działań Karol został wygnany, a jego dobra skonfiskowane. Karol znalazł schronienie na dworze wroga Francji, cesarza Karola V. Dowodził cesarskimi oddziałami podczas wojny z Francją i zginął w 1527 r. Rok później Ludwika otrzymała tytuł księżnej Owernii.

Księżna Ludwika odgrywała aktywną rolę w kształtowaniu polityki swojego syna, zwłaszcza w pierwszych latach jego panowania. W czasie jego nieobecności występowała jako regentka Francji. W 1529 r. brała udział w francusko-hiszpańskich rokowaniach, które doprowadziły do podpisania 3 sierpnia traktatu w Cambrai, zwanego "damskim pokojem", gdyż podpisy pod traktatem złożyła Ludwika oraz ciotka cesarza Karola, Małgorzata Habsburżanka.

Ludwika zmarła w 1531 r. w wieku 55 lat. Została pochowana w bazylice Saint-Denis w Paryżu. Wszystkie jej tytuły zostały po jej śmierci przyłączone do Korony.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Amadeusz VIII
 
 
 
 
 
 
 
Ludwik I Sabaudzki
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maria Burgundzka
 
 
 
 
 
 
 
Filip II Sabaudzki
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Janus Cypryjski
 
 
 
 
 
 
 
Anna de Lusignan
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Szarlotta de Bourbon
 
 
 
 
 
 
 
Ludwika Sabaudzka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jean I de Bourbon
 
 
 
 
 
 
 
Charles I de Bourbon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maria de Berry
 
 
 
 
 
 
 
Małgorzata de Bourbon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jan bez Trwogi
 
 
 
 
 
 
 
Agnieszka Burgundzka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Małgorzata Bawarska
 
 
 
 
 
 
Poprzednik
nowa kreacja
Blason comte fr Angouleme (Valois).svg Księżna Angoulême
1515-1531
Blason comte fr Angouleme (Valois).svg Następca
powrót do domeny królewskiej
Poprzednik
nowa kreacja
Armoiries Savoie-Nemours.svg Księżna Nemours
1524-1528
Armoiries Savoie-Nemours.svg Następca
Filip de Savoie-Nemours