Ludwika z Saksonii-Gothy-Altenburga (1800–1831)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludwika Sachsen-Gotha-Altenburg
Ilustracja
Ludwika Sachsen-Gotha-Altenburg (1844)
księżna Saksonii-Coburg-Saalfeld
Okres

od 1817
do 1826

Jako żona

Ernesta I z Saksonii-Coburg-Saalfeld

Dane biograficzne
Dynastia

Wettynowie

Data i miejsce urodzenia

21 grudnia 1800
Gotha

Data i miejsce śmierci

30 sierpnia 1831
Paryż

Ojciec

Emil Leopold August

Matka

Luiza Charlotta Mecklenburg-Schwerin

Mąż

Ernest I Sachsen-Coburg-Gotha

Mąż

Aleksander Hanstein

Dzieci

Ernest II,
Albert

Luisa Dorota Paulina Charlotta Fryderyka Augusta (ur. 21 grudnia 1800 w Gocie, zm. 30 sierpnia 1831 w Paryżu) – księżna Saksonii-Coburga-Saalfeld.

Luiza urodziła się w Gocie jako jedyna córka Augusta, księcia Sachsen-Gotha-Altenburg, i jego pierwszej żony Luizy Charlotty Mecklenburg-Schwerin, córki Fryderyka Franciszka I, wielkiego księcia Mecklenburg-Schwerin, i Luizy Sachsen-Gotha (jej imienniczki).

31 lipca 1817 w Gocie Luiza wyszła za mąż za swojego krewnego Ernesta I Sachsen-Coburg-Saalfeld. Z małżeństwa pochodziło dwoje dzieci:

Małżeństwo Luizy było nieszczęśliwe z powodu niewierności Ernesta. Para była w separacji od 1824. Luiza została zmuszona do opuszczenia swych dwóch synów i została pozbawiona wszelkiego kontaktu z nimi, co było powodem wielkich cierpień księżnej.

31 marca 1826 małżeństwo Luizy zostało oficjalnie zakończone. 18 października 1826 Luiza potajemnie wzięła ślub ze swoim kochankiem Aleksandrem Hanstein (późniejszym hrabią Pölzig i Beiersdrof). Żyła szczęśliwie w St. Wendel do lutego 1831, kiedy jej sekretne małżeństwo zostało odkryte i straciła już na stałe możliwość widywania się z dziećmi.

Księżna Luiza zmarła na raka macicy, mając zaledwie 30 lat.