Ludwina z Schiedam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święta
Ludwina
Liduina van Schiedam
Ilustracja
Wypadek św. Ludwiny
Data i miejsce urodzenia

18 marca 1380
Schiedam, Holandia

Data i miejsce śmierci

14 kwietnia 1433
Schiedam

Czczona przez

Kościół katolicki

Kanonizacja

1890 (zatwierdzenie kultu)
przez Leona XIII

Wspomnienie

14 kwietnia

Atrybuty

lilia

Patronka

łyżwiarzy, chorych i opiekunów, przytułków, kościołów i szkół

Ludwina ze Schiedam (ur. 18 marca 1380, zm. 14 kwietnia 1433) – święta katolicka, dziewica, mistyczka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 18 marca w 1380 r. w Schiedam. W wieku piętnastu lat uległa wypadkowi podczas zabawy na lodzie. W jego wyniku została sparaliżowana i do końca życia była przykuta do łóżka. Na jej ciele szybko zaczęły pojawiać się bolesne odleżyny, z których wydobywała się flegma. Lekarza nie potrafili zaradzić na ten problem, a prowadzone przez nich terapie eksperymentalne jedynie pogarszały stan zdrowia Ludwiny[1].

Rodzina zatrudniła do opieki nad dziewczyną służącą, która używała przemocy wobec niej, tak że dziewczyna błagała Boga o śmierć. Zmianę w jej nastawieniu spowodowała wizyta spowiednika, który uświadomił Ludwinie, że Jezus Chrystus także cierpiał podczas swej śmierci męczeńskiej. Odtąd dziewczyna odnalazła sens w swoim stanie i uznała za szczególny rodzaj apostolstwa[2].

Z dumą i spokojem znosiła chorobę, a za jej sprawą już niedługo później zaczęły dokonywać się cudowne uzdrowienia. Wokół jej łóżka zaczęli gromadzić się ludzie, modląc się i prosząc o radę i pomoc a dary, które przynosili oddawała dla biednych. Bóg obdarzył również Ludwinę darem wizji oraz ekstazy[3].

Ludwina zmarła w środę wielkanocną 14 kwietnia 1433 r. Pochowano ją na cmentarzu przy kościele pw. św. Jana w Schiedam. Niedługo po tym jej miejsce pochówku było nawiedzane przez liczne grono pielgrzymów[4].

Kult świętej zatwierdził w 1890 roku papież Leon XIII. Wspomnienie jej obchodzone jest 14 kwietnia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Św. Ludwina spotkała Matkę Boską i męczenników. Przekazali jej ważną wiadomość dla świata [online], Misyjne.pl [dostęp 2022-08-31] (pol.).
  2. .:ILG:. – Czytelnia: 14 kwietnia – Św. Ludwina [online], www.brewiarz.pl [dostęp 2022-08-31].
  3. Instytut Gość Media, Cicha męczennica – święta Ludwina [online], kosciol.wiara.pl, 22 października 2009 [dostęp 2022-08-31].
  4. Św. Ludwina z Schiedam [online], Święci Pańscy, 14 kwietnia 2010 [dostęp 2022-08-31].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]