Ludwisarnia Felczyńskich Taciszów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludwisarnia Felczyńskich Taciszów
Państwo  Polska
Siedziba Taciszów
Data założenia 1808
brak współrzędnych
Strona internetowa
Dzwon "Serce Łodzi" wykonany przez ludwisarnię

Ludwisarnia Felczyńskich Taciszów – (odlewnia dzwonów, pracownia ludwisarska), mieści się w Taciszowie k. Gliwic (woj. śląskie). Zajmuje się produkcją dzwonów i tablic brązowych, kontynuuje tradycje rozpoczętą w 1808 roku w Kałuszu (ob. Ukraina).

Właścicielem odlewni jest Zbigniew Felczyński, syn Tadeusza i wnuk Jana, w prostej linii potomek ludwisarzy kałuskich. Jest to ludwisarnia, która kontynuuje w niezmienionej i sprawdzonej formie tradycyjną technikę wytwarzania dzwonów.

Dzwony Ludwisarni Felczyńskich pracują w wielu kościołach na terenie Polski, w całej Europie, oraz na wszystkich kontynentach. Instrumenty pozytywnie przechodziły badania kampanologiczne i były wielokrotnie nagradzane (m.in. targi gdańskie, targi toruński, targi lubelskie, targi kieleckie).

Historia rodziny[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą ludwisarnię w Kałuszu (ob. Ukraina) w 1808 roku założył Michał Felczyński. Kolejne pokolenia prowadziły ją do wybuchu II wojny światowej. W międzyczasie w latach 20. XX wieku powstała filia Odlewni w Przemyślu. Oba zakłady ściśle ze sobą współpracowały. Ostatnim kałuskim właścicielem był Jan Felczyński, który z synami (Wacławem, Ludwikiem, Jerzym i Tadeuszem) uciekając przed działaniami wojennymi schronił się w Przemyślu. Po zakończeniu wojny wznowiono odlewanie dzwonów. Synem Jana, który najlepiej opanował rzemiosło był Tadeusz, który z pomocą braci potrafił otworzyć odlewnię w Taciszowie k. Gliwic. Zakład świetnie funkcjonowała obejmując swym działaniem zwłaszcza Polskę centralną i ziemie zachodnie. Po Tadeuszu, odlewnię przejął jego syn Zbigniew, który jest obecnym właścicielem Ludwisarni Felczyńskich. Dzwon "Serce Łodzi" wykonany w Ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie, dzwon Kopernik wykonany w Ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie.

Dzwon "Kopernik" wykonany w ludwisarni

Niektóre realizacje[edytuj | edytuj kod]

Dowody uznania dla działań Ludwisarni Felczyńskich[edytuj | edytuj kod]

  • Nagroda Targowa w kategorii Produkt Roku za renowację zabytkowego dzwonu, Targi Sakralne LUBSACRO 2015
  • Wyróżnienie VIII Targów „Kościoły” w Toruniu 2011
  • Grand Prix V i VI Targów „Kościoły” w Toruniu 2008 i 2009,
  • Medal Mercurius Gedanensis Międzynarodowych Targów Gdańskich w latach 2006 i 2007,
  • Medal Signum Sacri Itineris Hierosolymitani (Medal Pielgrzyma)
  • Order św. Marii Magdaleny Apostołom Równej nadany przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]