Ludy semickie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rekonstrukcja rozmieszczenia ludów semickich w I wieku

Ludy semickie lub Semici – umowna nazwa, pochodząca od imienia biblijnego Sema (jednego z synów Noego)[1], grupy ludów posługujących się językami należącymi do rodziny języków semickich. Termin ten został wprowadzony w roku 1781 przez niemieckiego filologa Augusta Schlözera.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W starożytności Semici zamieszkiwali tereny Bliskiego Wschodu (bez Egiptu), stanowiąc tam zasadniczo zwarty element etniczny, który falami pojawiał się w różnych okresach historycznych, wpływając w bardzo dużym stopniu na dzieje tego regionu. Przybywali z obrzeży pustyni Arabskiej w trzech falach migracyjnych.

Do największych imperiów semickich w starożytności należało imperium akadyjskie, które założył Sargon Wielki. W okresie rozkwitu Akadu semicki język akadyjski stanowił lingua franca całego Bliskiego Wschodu, z wyjątkiem Egiptu.

Po upadku imperium Akadów i ostatniego państwa Sumerów Semici pojawili się w postaci Amorytów, którzy opanowali Mezopotamię i inne przyległe regiony tworząc silne organizmy państwowe (np. państwo Szamsziadada w Asyrii i Hammurabiego w Babilonii).

Kolejna fala Semitów, Aramejczycy, która najechała tereny Bliskiego Wschodu, przyczyniła się do rozpowszechnienia się na kilka stuleci języka aramejskiego na całym Bliskim Wschodzie; przetrwał on do obecnych czasów w formie już nie tak powszechnej. Wymienić należy też Izrael z używanym na jego terenach w starożytności językiem hebrajskim biblijnym.

Od VII wieku datuje się ekspansję Arabów i języka arabskiego na cały Bliski Wschód i Afrykę Północną.

W XX wieku na tereny Izraela, wraz z osadnictwem żydowskim, wrócił język hebrajski.

Obecnie większość Semitów stanowią Arabowie (potomkowie Izmaela).

Fale semickie[edytuj | edytuj kod]

I fala semicka (I połowa III tys. p.n.e.)

II fala semicka (od końca III tys. p.n.e.)

III fala semicka (koniec II tys. p.n.e.)

  • Asyryjczycy – stanowią mieszankę ludnościową Amorytów, Aramejczyków i ludności autochtonicznej
  • Fenicjanie – w większości są potomkami Kananejczyków

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]