Przejdź do zawartości

Luftar Pajo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Luftar Pajo
Data i miejsce urodzenia

1 grudnia 1941
Gorishovë, Albania

Zespół artystyczny
Teatr Dramatyczny w Fier
Teatr Narodowy w Tiranie
Odznaczenia
Artysta Ludu (Albania)
Order Naima Frashëriego I klasy

Luftar Pajo (ur. 1 grudnia 1941 w Gorishovë k. Mallakastry[1]) – albański aktor

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu Technikum Elektrycznego związał się z amatorskim zespołem artystycznym, występującym przy domu kultury w mieście Patos[1]. W 1968 ukończył kurs aktorski, organizowany przez Teatr Ludowy w Tiranie. W tym samym roku rozpoczął występy w teatrze estradowym w Fierze, jako komik. W 1971 był jednym z założycieli Teatru Dramatycznego w tym mieście. Sławę przyniosła mu tytułowa rola Çobo Rapushiego w dramacie Çobo Rrapushi me shokë Shefgeta Musaraja. Od 1995, pod koniec swojej kariery scenicznej występował na deskach Teatru Narodowego (alb. Teatri Kombetar) w Tiranie.

W filmie albańskim zadebiutował w 1971, rolą w filmie Gunat mbi tela. Zagrał w 10 filmach fabularnych. Został uhonorowany tytułem Zasłużonego Artysty (alb. Artist i Merituar) i Artysty Ludu (alb. Artist i Popullit), Orderem Naima Frasheriego 1 kl. a także tytułem honorowego obywatela miasta Fieru.

Role filmowe

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Josif Papagjoni: Enciklopedi. Teatri & Kinematografia Shqiptare. Tirana: Toena, 2009, s. 336–337. ISBN 978-99943-1-456-0. (alb.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]