Luis Alberto Castiglioni Soria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Luis Alberto Castiglioni Soria (ur.31 lipca 1962, Itacurubí del Rosario), paragwajski polityk, wiceprezydent Paragwaju od 15 sierpnia 2003 do października 2007.

Kariera polityczna[edytuj]

Członek Partii Colorado (Asociación Nacional Republicana – Partido Colorado) od 1979. Jest absolwentem Uniwersytetu Katolickiego w Asunción. 15 sierpnia 2003 objął funkcję wiceprezydenta Paragwaju przy prezydencie Frutosie. W październiku 2007 zrezygnował ze stanowiska wiceprezydenta kraju, by wziąć udział w walce o nominację prezydencką Partii Colorado w wyborach prezydenckich w kwietniu 2008. W wewnątrzpartyjnym głosowaniu w grudniu 2007 wygrała jednak Blanca Ovelar, popierana przez prezydenta Nicanora Duarte. Castiglioni nie pogodził się z rezultatem, co doprowadziło do ponownego liczenia głosów.

21 stycznia 2008 komisja wyborcza Partii Colorado ogłosiła ostateczne zwycięstwo Blanci Olevar, z wynikiem 45,04% głosów przeciw Castiglionemu, który uzyskał 44,5% głosów. Castiglioni nie zaakceptował porażki, twierdząc, że posiada dowody na pominięcie 30 tysięcy oddanych na niego głosów w czasie ich przeliczania.

Luis Castiglioni jest także wielkim kanclerzem Międzynarodowego Parlamentu Bezpieczeństwa i Pokoju (IPSP, International Parliament for Safety and Peace), międzyrządowej organizacji z siedzibą w Palermo we Włoszech.

Linki zewnętrzne[edytuj]