Luis Walter Alvarez

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Luis Álvarez.
Luis Walter Alvarez
Ilustracja
Luis Walter Alvarez (zdjęcie z identyfikatora używanego w Los Alamos).
Data i miejsce urodzenia 13 czerwca 1911
San Francisco
Data i miejsce śmierci 1 września 1988
Berkeley
Zawód, zajęcie fizyk
podpis
Odznaczenia
Narodowy Medal Nauki (USA)

Luis Walter Alvarez (ur. 13 czerwca 1911 w San Francisco, zm. 1 września 1988 w Berkeley) – amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla z fizyki z 1968 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczestnik programu "projektu Manhattan" w Los Alamos. W latach 1945-1978 profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, 1954-1959 i 1975-1978 dyrektor Lawrence Radiation Laboratory. Specjalista w zakresie fizyki atomowej, fizyki jądrowej, cząstek elementarnych, promieniowania kosmicznego. Odkrywca w 1937 roku nowego typu przemiany promieniotwórczej tzw. wychwytu K. W 1940 wspólnie z F. Blochem wyznaczył magnetyczny moment neutronu. Jest współodkrywcą w 1956 roku hiperonu Ξ (ksi). Jest odkrywcą wielu stanów rezonansowych (cząstek rezonansowych), dzięki opracowanej przez siebie nowej metodzie użycia komory pęcherzykowej. W 1968 roku otrzymał Nagrodę Nobla za prace poświęcone cząstkom elementarnym, a w szczególności za uruchomienie dużej wodorowej komory pęcherzykowej.

Alvarez jest współautorem hipotezy, według której zagładę dinozaurów spowodował upadek na Ziemię dużego ciała kosmicznego. Utworzony przez niego zespół odkrył wysoką zawartość irydu w warstwie rozdzielającej sedymenty wapienia u schyłku okresu kredowego, co w 1980 roku skłoniło uczonego do wysunięcia przypuszczenia, że ok. 65 mln lat temu w Ziemię uderzyła planetoida o średnicy ok. 10 km (lub nieco mniejsze jądro komety), która spowodowała trzęsienie ziemi, falę uderzeniową, tsunami, orkan ognia i powstanie gigantycznej ilości popiołów, sadzy i gazów cieplarnianych, a później wielodniowych ciemności i "zimy", czego następstwem były globalne zmiany klimatyczne i ostatecznie masowe wymieranie wielu gatunków roślin i zwierząt, zarówno morskich, jak i lądowych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wulf von Bonin, Erich Bagge, Robert Herrlinger: Laureaci nagrody Nobla. Chemia, fizyka, medycyna. Warszawa: 1969.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]