Przejdź do zawartości

Luksemburg (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Luksemburg
fr. Luxembourg
lb. Lëtzebuerg
niem. Luxemburg
gmina
Ilustracja
Widok ogólny
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Luksemburg

Kanton

Luksemburg

Siedziba

Luksemburg

Powierzchnia

51,46 km²

Populacja (1 stycznia 2023)
• liczba ludności


132 780[1]

• gęstość

2580 os./km²

Położenie na mapie Luksemburga
Położenie na mapie
Strona internetowa

Luksemburg (lb. Lëtzebuerg, fr. Luxembourg, niem. Luxemburg) – miasto i gmina, siedziba administracyjna kantonu Luksemburg oraz stolica Wielkiego Księstwa Luksemburga. Do 3 października 2015 miasto leżało w dystrykcie Luksemburg. Jest centrum administracyjnym i finansowym państwa; położone na południu kraju, nad miejscem połączenia rzek Alzette i Pétrusse. W Luksemburgu ma swoją siedzibę kilka instytucji Unii Europejskiej, w tym jej Trybunał Sprawiedliwości. Liczy 132 780 mieszkańców (1 stycznia 2023) i tym samym jest pod względem liczby mieszkańców największym miastem w kraju.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Historia Luksemburga.
Ratusz miasta
Pałac Wielkich Książąt

W miejscu dzisiejszego miasta istniały już prawdopodobnie zabudowania w czasach Cesarstwa Rzymskiego, lecz obecnie za moment powstania Luksemburga przyjmuje się rok 963 gdy wywodzący się z lokalnego rodu Zygfryd kupił od opactwa benedyktyńskiego w Trewirze castellum quod dicitur Lucilinburhuc – niewielki zamek zbudowany na skale przy dawnej drodze rzymskiej z Reims do Trewiru. Zygfryd zbudował nowy zamek na skale zwanej Bock, w pobliżu której rozrosła się osada miejska. Sam Zygfryd jest dziś uznawany za pierwszego hrabiego Luksemburga, choć sam nie posługiwał się tym tytułem. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1244. Z racji strategicznego położenia było bardzo silnie ufortyfikowane i bardzo często przechodziło z rąk do rąk. W 1443 roku książę burgundzki Filip Dobry odkupił od Elżbiety z Goerlitz Luksemburg i wkroczył do miasta rozpoczynając okres rządów Księstwa Burgundii trwający do śmierci Marii Burgundzkiej w 1482 roku. Po niej miasto odziedziczył jej syn Filip Piękny, który założył dynastię hiszpańskich Habsburgów. W 1542 i ponownie w 1543 Franciszek I Walezjusz zdobył miasto i zburzył stary zamek hrabiów luksemburskich, jednak jego rządy nie trwały długo. Po ponownym opanowaniu Luksemburga przez hiszpańskich Habsburgów, w 1684 miasto zostało zdobyte przez Francuzów, którzy następnie otoczyli je systemem nowoczesnych fortyfikacji według projektu Sebastiana Vauban. Po zakończeniu Wojny o Palatynat w roku 1697 miasto powróciło w ręce Hiszpanii, a po wojnie o sukcesję hiszpańską przeszło w ręce Austrii.

Podczas rewolucji francuskiej miasto zostało dwukrotnie zajęte przez Francję – na krótko w 1793 roku i ponownie po siedmiu miesiącach oblężenia, po którym francuski inżynier Lazare Carnot stwierdził, że Luksemburg to najlepsza twierdza na świecie poza Gibraltarem, w związku z czym zaczęto określać miasto jako „Gibraltar Północy”. Po 1815 roku miasto znajdowało się pod pruską kontrolą wojskową. Po kryzysie luksemburskim w 1867 roku na podstawie traktatu londyńskiego miasto opuścił garnizon pruski i rozpoczęto trwającą szesnaście lat rozbiórkę potężnych fortyfikacji twierdzy.

Po wybuchu I wojny światowej, mimo ogłoszonej przez Luksemburg neutralności, 2 sierpnia 1914 roku miasto zajęli Niemcy, którzy następnie od 30 sierpnia przenieśli tu na cztery lata swój sztab. W czasie II wojny światowej od 1940 roku pod okupacją niemiecką. 10 września 1944 roku wyzwolone przez wojska amerykańskie. W grudniu 1944 i styczniu 1945 roku był ostrzelany przez Niemców 183 pociskami z działa V3 z okolic Lampaden koło Trewiru.

Podział administracyjny

[edytuj | edytuj kod]

Administracyjnie Luksemburg podzielony jest na 24 dzielnice (Quartier):

Dzielnice Luksemburga
Beggen Hollerich (Hollerech)
Belair Kirchberg (Kierchbierg)
Bonnevoie-nord/Verlorenkost (Bouneweg-Nord/Verluerekascht / Bonneweg-Nord/Verlorenkost) Limpertsberg (Lampertsbierg)
Bonnevoie-sud (Bouneweg-Süd / Bonneweg-Süd) Merl (Märel)
Cents (Zens) Muhlenbach (Millebaach / Mühlenbach)
Cessange (Zéisseng / Zessingen) Neudorf/Weimershof (Neiduerf/Weimeschhaff)
Clausen Pfaffenthal (Pafendall)
Dommeldange (Dummeldeng / Dommeldingen) Pulvermühl (Polvermillen / Pulvermühle)
Eich (Eech) Quartier de la Gare (Garer Quartier / Bahnhofsviertel)
Gasperich (Gaasperech) Rollingergrund/Belair-nord (Rollengergronn/Belair-Nord / Rollingergrund/Belair-Nord)
Grund (Gronn) Ville-haute (Uewerstad / Oberstadt)
Hamm Weimerskirch (Weimeschkierch)

Gospodarka

[edytuj | edytuj kod]

Ważny ośrodek finansowy i przemysłu stalowego, meblarskiego, garbarskiego, tekstylnego, browarów i fabryk spożywczych.

Instytucje UE

[edytuj | edytuj kod]

W mieście mają siedzibę:

Odbywają się tutaj obrady Rady Unii Europejskiej. Większość budynków instytucji europejskich zlokalizowana jest w dzielnicy Kirchberg.

Zabytki i atrakcje turystyczne

[edytuj | edytuj kod]
Most Adolphe 1903 roku
Opactwo Neumünster w Luksemburgu
Musée d’Art Moderne Grand-Duc Jean (Muzeum Sztuki Nowoczesnej)

Transport

[edytuj | edytuj kod]
Tramwaj w mieście

W mieście znajdują się stacje kolejowe Luksemburg, Hollerich i port lotniczy Luksemburg. Istnieją regularne połączenia kolejowe z Luksemburga do Ettelbruck, Esch-sur-Alzette, Wasserbillig i Kleinbettingen, a trasy międzynarodowe obejmują Trewir i Koblencję w Niemczech, Brukselę i Liège w Belgii oraz Metz i Nancy we Francji.

Historyczna sieć tramwajowa w Luksemburgu została zamknięta w 1964 r. w ramach ogólnego spadku liczby tramwajów w Europie, ale miasto przywróciło tramwaje pod koniec 2017 r[2].

Od 29 lutego 2020 r. korzystanie z całego transportu publicznego w Luksemburgu (autobusy, tramwaje i pociągi) jest bezpłatne[3].

W Luksemburgu od 1996 roku rozgrywany jest kobiecy turniej tenisowy, BGL BNP Paribas Luxembourg Open. W mieście działają dwa kluby piłkarskie, Racing FC Union Luksemburg i FC Luksemburg City.

Polonia

[edytuj | edytuj kod]
  • W 1929 roku w Luksemburgu powstał Związek Chrześcijańskich Robotników Polskich, którego kontynuatorem od 1958 r. jest Związek Polaków im. Fryderyka Chopina (Union des Polonais Fryderyk Chopin au Grand Duché de Luxembourg). W mieście działa także Polskie Towarzystwo Kulturalne w Luksemburgu (L’Association Culturelle Polonaise à Luxembourg).
  • Od 2007 r. prężnie działa stowarzyszenie polska.lu, które propaguje polską kulturę (Festiwal Kultury Polskiej). Dni Teatru Polskiego pełni rolę portalu medialnego.
  • Kościół pw. św. Henryka Króla (Saint-Henri) w dzielnicy Neudorf/Weimershof, należy do Polskiej Misji Katolickiej.

Kultura

[edytuj | edytuj kod]

Współpraca

[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości partnerskie:

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. "Statisiques sur la Ville de Luxembourg: Etat de Population - 2023" [online] [dostęp 2020-11-13].
  2. Tramwaje wróciły do Luksemburga we francuskim stylu [online], www.transport-publiczny.pl [dostęp 2024-01-28] (pol.).
  3. Transport lokalny w Europie: coraz więcej darmowych biletów – DW – 06.06.2022 [online], dw.com [dostęp 2024-01-28] (pol.).
  4. a b Relations internationales | Ville de Luxembourg [online], www.vdl.lu [dostęp 2024-01-29] (fr.).