Lullaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lullaja (akad. Lullāja[1][2], w transliteracji z pisma klinowego zapisywane mlu-ul-la-a-a[3]) – jeden z wczesnych królów Asyrii (XVII w. p.n.e.), znany jedynie ze wzmianek w Asyryjskiej liście królów i Synchronistycznej liście królów. Nie był związany z asyryjską rodziną królewską wywodzącą się od króla Adasiego. Zgodnie z Asyryjską listą królów Lullaja, „syn nikogo” (mār la ma-ma-na), objąć miał tron po królu Bazaji, a po 6 latach rządów na tronie Asyryjskim zastąpić miał go Szu-Ninua, syn Bazaji[1][2][4]. Lullaja wymieniany jest również w Synchronistycznej liście królów, która podaje, że współczesnym mu królem babilońskim miał być A-adarakalama z I dynastii z Kraju Nadmorskiego[5]. Jak dotychczas nie odnaleziono żadnych inskrypcji przypisywanych Lullaji[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Grayson A.K., Königslisten ... , s. 107.
  2. a b Glassner J.-J., Mesopotamian ... , s. 138-139.
  3. Grayson A.K., Königslisten ... , s. 107 i 117.
  4. Grayson A.K., Assyrian Royal ... , s. 31.
  5. Grayson A.K., Königslisten ... , s. 117.
  6. Grayson A.K., Assyrian Royal ... , s. 30.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Glassner J.-J., Mesopotamian Chronicles, Society of Biblical Literature, Atlanta 2004.
  • Grayson A.K., Assyrian Royal Inscriptions, tom I (From the Beginning to Ashur-resha-ishi I), seria Records of the Ancient Near East (RANE), Otto Harrassowitz, Wiesbaden 1972.
  • Grayson A.K., Königslisten und Chroniken. B. Akkadisch, w: Reallexikon der Assyriologie, tom VI (Klagesang-Libanon), Walter de Gruyter, Berlin - New York 1980-83, s. 86-135.