Luminara Unduli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Luminara Unduli
Postać z Gwiezdnych wojen
Ilustracja
Kostium Luminary Unduli
Grany przez Mary Oyaya, Fay David
Dane biograficzne
Pochodzenie Mirial
Przynależność Zakon Jedi, Republika Galaktyczna
Data urodzenia 58 BBY
Data śmierci między 19 BBY, a 5 BBY
Inne informacje
Wzrost 170 cm
Zajęcie mistrz Jedi
Atrybuty miecz świetlny

Luminara Unduli – postać fikcyjna z uniwersum Gwiezdnych wojen, mistrzyni Jedi.

Miała błękitne oczy oraz oliwkowozieloną skórę. Dół jej twarzy zdobiły tatuaże w postaci małych rombów, tworzących pionowy pasek od sinawej, dolnej wargi do czubka podbródka. Podobne tatuaże miała na każdej kostce. Symbolizowały one oddanie się specjalności ćwiczeń fizycznych. Po wielu latach praktyki, Luminara zdołała zwiększyć elastyczność swoich stawów, dzięki czemu mogła wykonywać mieczem świetlnym ruchy, niedostępne zwykłym humanoidom. Była mistrzem Formy Trzeciej walki mieczem.

Życiorys[edytuj]

Luminara otrzymała tytuł mistrza Jedi kilka lat przed wydarzeniami na Naboo (32 BBY). Jej ostatnią padawanką była Barrissa Offee, która – podobnie jak poprzedni uczeń – pochodziła z planety Mirial. Zgodnie z wolą tamtejszego ludu, wszystkie dzieci oddane na szkolenie do Świątyni Jedi miały trafiać pod opiekę mentorów tej samej rasy.

Luminara pomogła Qui-Gonowi Jinnowi w śledztwie dotyczącym Arwena Cohla, kryminalisty z jej rodzinnej planety. W 22 BBY Unduli jako świetna dyplomatka i zaufana doradczyni Rady Jedi, została wysłana wraz z Obi-Wanem Kenobim oraz ich padawanami z misją na Ansion. Zadaniem Jedi było zapobiec odłączeniu się planety od Republiki i dołączenia do Separatystów. Na miejscu, wraz z Barrissą, zostały zaatakowane przez sporą grupę napastników, z pomocą przyszli im jednak Obi-Wan i Anakin Skywalker. Sprawy zaczęły się komplikować coraz bardziej, dlatego Jedi wyruszyli w głąb stepów, by odszukać czołowy klan nomadów zwany Alwari i przekonać ich do zajęcia stanowiska przeciw secesji planety. Po drodze natknęli się na kilka innych klanów. Na życzenie jednego z nich Luminara zaprezentowała taniec nad ziemią wśród wirujących ziarenek piasku. Wywarła tym samym ogromne wrażenie na nomadach a także współtowarzyszach, w tym na Anakinie, dla którego umiejętność jednoczesnego kontrolowania własnego ciała i tysięcy pojedynczych ziarenek piasku przekraczała wszelkie granice jego wyobrażeń. Jednak o wiele ważniejszym i niebezpieczniejszym wyczynem, którego omal nie przepłaciła życiem, było zdobycie garści wełny z grzywy dojrzałego białego samca surepp. Trudność polegała na odnalezieniu takiego okazu wśród ogromnego stada zwierząt o niebieskim bądź zielonym futrze i dokonania tego w sposób tradycyjny, ceremonialnym nożem ludu Borokiich. Gdy Luminara zdobyła wymagany dar, poślizgnęła się i omal nie została stratowana, z pomocą przyszedł jej Kenobi wraz z padawanami. Wypełnienie tego zadania umożliwiło kontynuację rozmów z Radą klanu i zakończenie misji powodzeniem.

Wojny klonów[edytuj]

Mistrzyni wraz ze swą padawanką były częścią grupy ratunkowej wysłanej na Geonosis pod dowództwem Mace'a Windu. Obie też brały udział w dalszych działaniach wojennych. W trakcie wojen klonów Unduli została generałem i wraz z komandorem Gree dowodziła 41 elitarnym legionem, który był częścią 9 Korpusu Szturmowego. Wspólnie wypełniali misje na wielu egzotycznych planetach. W 22 BBY Luminara znalazłam się na Ilum, gdzie Barrissa po otrzymaniu tytułu Rycerza Jedi – po pomyślnie zakończonej misji na Drongarze – konstruowała nowy miecz świetlny. Nastąpił wtedy atak Konfederacji Niezależnych Systemów, którego celem była jaskinia w Świątyni, gdzie znajdowały się Kryształy Mocy używane przez Jedi do konstrukcji broni. Pod koniec wojen klonów (w 19 BBY) 41 Elitarny Legion wraz z kilkoma rycerzami Jedi (w tym Luminarą) i tysiącami wojowników Wookieech stanął do obrony planety Kashyyyk, na którą armie Separatystów przeprowadziły szturm. Mistrzyni udało się uniknąć śmierci z rąk klonów podczas Rozkazu 66.

Po Śmierci[edytuj]

Unduli zginęła w nieznanym okresie pomiędzy 19 BBY, a 5 BBY. Imperium wykorzystywało jej zwłoki by zwabić w pułapkę ostatnich żyjących Jedi. W roku 5 BBY Kanan Jarrus oraz jego uczeń Ezra Bridger, myśląc, że mistrzyni nadal żyje, próbowali ją uratować. W tym celu udali się do tajnego więzienia Iglica na planecie Stygeon Prime. Jednakże obaj natknęli się na Inkwizytora. Pojedynek z nim ostatecznie zakończył się ucieczką Jedi.

Ciekawostki[edytuj]

  • W Ataku klonów Luminarę grała Mary Oyaya, a w Zemście Sithów rolę tę odgrywała Fay David. Z kolei w serialu animowanym Wojny klonów Unduli przemówiła głosem Cree Summer.
  • Luminara nosiła nakrycie głowy, które chroniło dodatkowe organy zmysłowe wrażliwe na wysuszenie.
  • Samo imię Luminara wydaje się być inspirowane łacińskim słowem określającym światło lumen/lumin.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]