Luna Kaufman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Luna Kaufman
Luna Fuss
Data i miejsce urodzenia

28 listopada 1926
Kraków

Małżeństwo

Alex Kaufman

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP

Luna Kaufman (ur. 28 listopada 1926 w Krakowie) – zamieszkała w Stanach Zjednoczonych działaczka żydowskiego pochodzenia na rzecz porozumienia i wzajemnej tolerancji religijnej, autorka książki autobiograficznej, posiadaczka tytułu doktora honoris causa Seton Hall University, wykładowczyni.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Luna Kaufman (Fuss) urodziła się w 1926 roku w Krakowie. Jej ojciec, Marek Fuss, był przedsiębiorcą, matka zaś, Maria Schneider Fuss, księgową. Wybuch II wojny światowej zastał Lunę rozpoczynającą naukę w krakowskim gimnazjum.

Rodzina została zmuszona przez nazistów do opuszczenia miasta, a wkrótce potem Luna z rodzicami i starszą siostrą trafiła do krakowskiego getta. Wojenne lata spędziła wraz z matką w obozach Plaszow, w Skarżysku i pod Lipskiem. Ojciec i siostra Luny zginęli w hitlerowskich obozach zagłady.

Po wyzwoleniu, Luna i jej matka wróciły do Krakowa. Luna uzyskała w przyspieszonym trybie średnie wykształcenie, a jesienią 1946 rozpoczęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Konserwatorium Muzycznym, które ukończyła w 1950 roku. Po ukończeniu studiów Luna i jej matka wyemigrowały do Izraela, gdzie w 1951 roku poślubiła Alexa Kaufmana, chemika, i w 1952 roku wyjechała z nim do Stanów Zjednoczonych.

W 1974 Luna Kaufman została prezeską Environmental Acoustical Resources Inc, firmy specjalizującej się w ochronie słuchu w przemyśle. Angażując się nieprzerwanie w życie społeczności żydowskiej, kilka lat później została pierwszą kobietą prezydentem Świątyni Sholom w Plainfield[1]. W trakcie swojej kadencji przeprowadziła renowację budynków kongregacji wraz z budynkiem szkoły religijnej.

Zakończenie odbudowy Świątyni Sholom w 1982 roku uczczone zostało uroczystym odsłonięciem, będącej pomnikiem Holokaustu, rzeźby „Płomień”, autorstwa Natana Rapaporta. Rzeźbę obecnie można oglądać w Museum Of Jewish Heritage w Nowym Jorku. W czasie uroczystości gubernator Thomas H. Kean ogłosił utworzenie New Jersey Commission on Holocaust Education (Komisja Edukacji o Holokauście w New Jersey), w której powstanie Luna Kaufman wniosła istotny wkład oraz w której zasiadała przez kolejne dziesięć lat. Luna Kaufman przyczyniła się, jako przewodnicząca komitetu, do powstania Pomnika ku Chwale Wyzwolicieli Obozów autorstwa Nathana Rapaporta, który znajduje się w Jersey City, w stanie New Jersey.

Pracując dla licznych organizacji kombatanckich, Luna Kaufman mianowana została Honorową Przewodniczącą Jewish War Veterans Holocaust Committee.

W latach 80. XX wieku objęła, jako pierwsza kobieta, stanowisko prezesa New Jersey State Opera w Newark[2].

Współpracując z burmistrzem Newark przyczyniła się do otwarcia w 1997 New Jersey Performing Arts Center.

Zdeklarowana do walki z uprzedzeniami, Luna jest członkiem Ligi Antydefamacyjnej, pracowała jako przewodnicząca Rady Doradczej Drew University Holocaust Center oraz jako członkini zarządu American Gathering of Holocaust Survivors. Pracuje na rzecz organizacji ekumenicznych i międzyrasowych, prowadzi także wykłady o Holocauście. Pracuje nad budowaniem i pogłębianiem relacji między chrześcijanami, żydami oraz muzułmanami, wzajemnym zrozumieniem, tolerancją, umacnianiem i szerzeniem wolności wyznania.

Po latach przewodniczenia Luna Kaufman została emerytowaną członkinią zarządu Sister Rose Thering Fund w Seton Hall University w New Jersey, fundacji, której celem jest wzajemne porozumienie między religiami[3].

Jej wspomnienia zostały sfilmowane przez kilka archiwów, w tym Uniwersytetu Yale, Kean US Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie i Stevena Spielberga Ocaleni z Fundacji Historii Wizualnej Shoah.

W 2009 opublikowała swoją biografię „Luna’s Life: A Journey of Forgiveness and Triumph”.

Jest matką trójki dzieci i babcią sześciorga wnucząt.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 2009 otrzymała doktorat honoris causa jednej z największych uczelni katolickich w Stanach Zjednoczonych, Seton Hall University[4].

Nagrody literackie:

  • Ben Franklin Award[5]
  • National Best Books Award[6]
  • Livig Now Book Award[7]

W 2011 roku uhonorowana została Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, otrzymanym z rąk Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego za działalność na rzecz dialogu i pojednania chrześcijańsko-żydowskiego[8].

Publikacje książkowe[edytuj | edytuj kod]

Luna’s Life: A Journey of Forgiveness and Triumph (2009)[9]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Shoa survivor Luna Kaufman gives archives to Seton Hall. [dostęp 2014-10-19].
  2. Archiwa New York Times. „New York Times - Archives”. [dostęp 2014-10-19]. 
  3. SRTF. [dostęp 2014-10-19].
  4. Seton Hall University. [dostęp 2014-10-19].
  5. Independent Book Publisher Association. [dostęp 2014-10-19].
  6. ComteQ Publishing. [dostęp 2014-10-19].
  7. Independent Publisher. [dostęp 2014-10-19].
  8. Konsulat Generalny w Nowym Jorku- Gratulacje dla Luny Kaufman. [dostęp 2014-10-19].
  9. Luna Kaufman: Luna’s Life: A Journey of Forgiveness and Triumph. ComteQ Publishing, 2009, s. 326. ISBN 1-935232-03-7.