Lunzer See

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lunzer See
Ilustracja
Krajobraz Lunzer See, widok z północno-zachodniego brzegu
Położenie
Państwo

 Austria

Wysokość lustra

608 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

68 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


1600 m
600 m

Głębokość
• maksymalna


33.5 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Seebach

Rzeki wypływające

Seebach

Położenie na mapie Alp
Mapa konturowa Alp, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lunzer See”
Ziemia47°51′10″N 15°03′10″E/47,852778 15,052778

Lunzer See – położone na wysokości 608 m n.p.m. naturalne jezioro w Austrii, w landzie Dolna Austria, w rejonie Mostviertel, w okolicy miejscowości wypoczynkowej Lunz am See.

Geografia i hydrologia[edytuj | edytuj kod]

Jezioro ma kształt owalny, w przybliżeniu eliptyczny, o dłuższej osi elipsy zorientowanej w kierunku wschód - zachód. Maksymalna długość jeziora wynosi 1600 m, maksymalna szerokość - 600 m, powierzchnia - 68 ha, maksymalna głębokość - 33.5 m. Jezioro położone jest w głębokiej dolinie, wyżłobionej w północnych stokach Północnych Alp Wapiennych. Otoczone jest licznymi, częściowo zalesionymi szczytami, z których najwyższym jest położony na południe wybitny Dürrenstein, 1878 m n.p.m., zbudowany ze skał wapiennych.

Górskie otoczenie i zalesienie stoków nadaje jezioru malowniczy charakter i powoduje, że jezioro ma charakter turystyczny. Kwatery dla turystów (hotele, pensjonaty, kwatery prywatne) oraz bary i restauracje znajdują się w położonej na północny zachód od jeziora miejscowości Lunz am See.

Lunzer See zasilane jest i odwadniane przez potok Seebach. W górnej, wąskiej dolinie tego potoku o orientacji północ-południe i położonej na południe od wschodniego krańca jeziora znajdują się jeszcze dwa mniejsze jeziora: Mittersee (Jezioro Pośrednie), wysokość 767 m n.p.m., długość 333 m, szerokość 50 m oraz nieco większe Obersee (Jezioro Górne), wysokość 1113 m n.p.m., długość 790 m, szerokość 300 m, głębokość 15 m. Wszystkie trzy jeziora mają charakter polodowcowy i związane są z działalnością lodowców pokrywających Alpy w okresie plejstoceńskim. Polodowcowa jest też rzeźba górnej doliny potoku Seebach, mająca charakter długiego, dość wąskiego i głębokiego wąwozu, o stromych, częściowo skalistych i urwistych zboczach. Z wysokiego progu między jeziorami Obersee i Mittersee spada wodospad.

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Lunzer See zamieszkuje wiele gatunków ryb. Najbardziej typowymi są rozmaite odmiany pstrąga, okonie, kiełby. Zarybienie ma w dużym stopniu charakter naturalny; wprowadzone zostały jednak przez człowieka niektóre gatunki obce. Od 1980 roku populacja ryb w jeziorze zmniejszyła się.

Zagospodarowanie[edytuj | edytuj kod]

Na wschodnim brzegu jeziora działa Biologiczna Stacja Badawcza (Biologische Station Lunz) utworzona przez Universität für Bodenkultur Wien. Zachodni i północno-zachodni brzeg jeziora jest zagospodarowany. Znajdują się tu pomosty, restauracje oraz wypożyczalnie łodzi, kajaków i żaglówek. W tej części jeziora w lipcu na pływającej scenie odbywają się festiwal sztuki współczesnej oraz festiwal muzyczny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tourismusverband Lunz am See: materiały informacyjno-reklamowe.
  • Oficjalna witryna WWW miejscowości Lunz am See (http://www.lunz.at).
  • Mapa serii Kompass Wanderkarten, no. 213, Ötcher - Elauftal - Eisenwurzen, 1:50 000.
  • Mapa serii Kompass Wanderkarten, no. 212, Hochschwab - Mariazell - Eisenwurzen, 1:50 000.