Luo Ronghuan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Luo.
Luo Ronghuan
Luo Ronghuan
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 罗荣桓
Pismo tradycyjne 羅榮桓
Hanyu pinyin Luó Rónghuán
Wade-Giles Lo Jung-huan

Luo Ronghuan (ur. 26 listopada 1902, zm. 16 grudnia 1963) – chiński wojskowy, marszałek ChRL.

Urodził się w Hengshan w prowincji Hunan, w 1927 roku został członkiem Ligi Młodzieży Komunistycznej. W tym samym roku wstąpił do KPCh[1]. Brał udział w powstaniu w Nanchangu i powstaniu jesiennych zbiorów. W Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej pełnił funkcję oficera politycznego, wziął udział w Długim Marszu[1].

Po wznowieniu w 1946 roku chińskiej wojny domowej walczył na terenie Mandżurii, biorąc udział m.in. w kampaniach Liao-Shen i Ping-Jin, nie tylko w roli komisarza politycznego, ale często także korygując i powstrzymując błędne strategicznie rozkazy Lin Biao. Po utworzeniu w 1949 roku Chińskiej Republiki Ludowej został szefem departamentu politycznego Centralnej Komisji Wojskowej. Od 1949 do 1954 roku był także przewodniczącym Najwyższej Prokuratury Ludowej. W 1954 roku przeszedł z CKW na stanowisko przewodniczącego Akademii Politycznej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. W 1955 roku otrzymał awans na jednego z dziesięciu marszałków ChRL[1].

Przez wiele lat chorował na nadciśnienie i chorobę wieńcową, na skutek których w latach 50. musiał ograniczyć działalność publiczną. Z powodu pogarszającego się stanu zdrowia przeszedł w 1961 roku na emeryturę. Sprzeciwiał się ogłoszonej w trakcie wielkiego skoku dymisji marszałka Peng Dehuaia i przejęciu kontroli nad wojskiem przez Lin Biao. Przedwczesna śmierć w 1963 roku uchroniła go przed prześladowaniami okresu rewolucji kulturalnej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Yuwu Song: Biographical Dictionary of the People's Republic of China. Jefferson: McFarland & Company, 2012, s. 224. ISBN 978-0-7864-3582-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]