Luo Ronghuan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Luo.
Luo Ronghuan
Luo Ronghuan
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 罗荣桓
Pismo tradycyjne 羅榮桓
Hanyu pinyin Luó Rónghuán
Wade-Giles Lo Jung-huan

Luo Ronghuan (ur. 26 listopada 1902, zm. 16 grudnia 1963) – chiński wojskowy, marszałek ChRL.

Urodził się w Hengshan w prowincji Hunan, w 1927 roku został członkiem Ligi Młodzieży Komunistycznej. W tym samym roku wstąpił do KPCh[1]. Brał udział w powstaniu w Nanchangu i powstaniu jesiennych zbiorów. W Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej pełnił funkcję oficera politycznego, wziął udział w Długim Marszu[1].

Po wznowieniu w 1946 roku chińskiej wojny domowej walczył na terenie Mandżurii, biorąc udział m.in. w kampaniach Liao-Shen i Ping-Jin, nie tylko w roli komisarza politycznego, ale często także korygując i powstrzymując błędne strategicznie rozkazy Lin Biao. Po utworzeniu w 1949 roku Chińskiej Republiki Ludowej został szefem departamentu politycznego Centralnej Komisji Wojskowej. Od 1949 do 1954 roku był także przewodniczącym Najwyższej Prokuratury Ludowej. W 1954 roku przeszedł z CKW na stanowisko przewodniczącego Akademii Politycznej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. W 1955 roku otrzymał awans na jednego z dziesięciu marszałków ChRL[1].

Przez wiele lat chorował na nadciśnienie i chorobę wieńcową, na skutek których w latach 50. musiał ograniczyć działalność publiczną. Z powodu pogarszającego się stanu zdrowia przeszedł w 1961 roku na emeryturę. Sprzeciwiał się ogłoszonej w trakcie wielkiego skoku dymisji marszałka Peng Dehuaia i przejęciu kontroli nad wojskiem przez Lin Biao. Przedwczesna śmierć w 1963 roku uchroniła go przed prześladowaniami okresu rewolucji kulturalnej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Yuwu Song: Biographical Dictionary of the People's Republic of China. Jefferson: McFarland & Company, 2012, s. 224. ISBN 978-0-7864-3582-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]