Luoyanggia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Luoyanggia
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Infragromada archozauromorfy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury gadziomiedniczne
Podrząd teropody
Infrarząd tetanury
(bez rangi) celurozaury
Nadrodzina owiraptorozaury
Rodzina owiraptory
Rodzaj Luoyanggia
et al., 2009
Gatunki
  • L. liudianensis et al., 2009

Luoyanggiarodzaj teropoda z rodziny owiraptorów (Oviraptoridae) żyjącego w późnej kredzie na obecnych terenach Azji. Został opisany w 2009 roku przez Lü Junchanga i współpracowników w oparciu o skamieniałości odnalezione w datowanych na cenoman osadach Basenu Ruyang na terenie chińskiej prowincji Henan. Holotyp obejmuje niekompletną żuchwę, fragmenty obręczy miednicznej, prawą kość biodrową, kulszową, niemal kompletną kość łonową oraz kości prawego śródstopia. Kość zębowa Luoyanggia była stosunkowo krótka i nie występowały w niej zęby. Spojenie kości szczęk kształtem przypominało literę V. Autorzy zaklasyfikowali Luoyanggia do rodziny Oviraptoridae i sugerowali jej bliskie pokrewieństwo z kaudipteryksem, stwierdzili jednak, że dokładniejsze ustalenie jej pozycji systematycznej zależy od odkrycia większej liczby skamieniałości. Oprócz szczątków Luoyanggia w cenomańskich osadach odkryto szczątki licznych dinozaurów – tamtejsza fauna była zdominowana przez duże zauropody, takie jak huanghetytan, Ruyangosaurus i Xianshanosaurus, obok których żyły mniejsze dinozaury roślinożerne, jak ankylozaur Zhongyuansaurus, oraz różnorodne teropodyornitomimy, spinozaury, karcharodontozaury i przedstawiciele taksonów mogących należeć do dromeozaurów[1].

Nazwa rodzajowa Luoyanggia odnosi się do Luoyang, zaś gatunkowa gatunku typowego, liudianensis, do Liudian – osad znajdujących się w prowincji Henan, gdzie odkryto szczątki holotypu Luoyanggia liudianensis[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Lü Junchang, Xu Li, Jiang Xiaojun, Jia Songhai, Li Ming, Yuan Chongxi, Zhang Xingliao, Ji Qiang. A preliminary report on the new dinosaurian fauna from the Cretaceous of the Ruyang Basin, Henan Province of central China. „Journal of Paleontological Society of Korea”. 25 (1), s. 43–56, 2009 (ang.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]