Lurduzaur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lurduzaur
Lurdusaurus arenatus
Taquet and Russell, 1999
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury ptasiomiedniczne
Podrząd cerapody
Infrarząd ornitopody
(bez rangi) iguanodony
Rodzina Iguanodontidae
Rodzaj lurduzaur
Gatunek Lurdusaurus arenatus

Lurduzaur (Lurdusaurus arenatus) – dinozaur z grupy iguanodonów (Iguanodontia), z rodziny Iguanodontidae. Lurdusaurus znaczy „ciężki (ważny) jaszczur” (z łac. lurdus – „ciężki, ważny, znaczący” + saurus – jaszczurka). Nazwa gatunkowa (łac. arenatus – piaszczysty) odnosi się do miejsca znalezienia – pustyni Ténéré, która jest piaszczysta.

Żył w okresie wczesnej kredy (ok. 115–112 mln lat temu) na terenach Afryki. Długość ciała do 9 m, masa ok. 6 t. Jego szczątki znaleziono w Nigrze (formacja Echkar – górna część formacji Elrhaz, Gadoufaoua). Materiał kopalny to pozostałości dwóch osobników. Holotyp (MNHN GDF 1700) to niemal kompletny szkielet, braknie tylko części czaszki.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Był jednym z najciężej zbudowanych iguanodontów, do czego odnosi się nazwa. Jego tors był nisko zawieszony, około 70 cm powyżej poziomu gruntu, a szyja mierzyła 1,6 m długości. Ogon w porównaniu do innych ornitopodów był krótszy, a kończyny górne długie i mocne (ich długość stanowi 60% długości kończyn tylnych), podobnie jak u Iguanodon bernissartensis. Przez ciężką i wyraźnie niezgrabną budowę, Lurdusaurus jest uważany za powolnego dinozaura.

Paleoekologia[edytuj | edytuj kod]

Nisko położony tułów lurduzaura, który uniemożliwiał mu osiąganie wysokich prędkości, sprawiał, że środek ciężkości zwierzęcia był położony niżej, niż u podobnie zbudowanych dinozaurów, co pozwalało mu na szybkie zwrócenie się twarzą do atakującego drapieżnika. I wtedy lurduzaur mógł uczynić użytek z palców znajdujących się po wewnętrznej stronie dłoni przekształconych w stożkowate pazury. A miał się przed kim bronić – obok lurduzaura znaleziono kilka wielkich drapieżników (Eokarcharia, Kryptops i Suchomim). Inne znalezione w tej formacji dinozaury to nieco bardziej zaawansowany krewniak lurduzaura – grzebieniasty Uranozaur, dryozauryd Waldozaur i rebbachizauryd Nigerzaur.