Lwiwsilmasz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lwiwsilmasz
"ПАТ „Завод «Львівсільмаш»"
Państwo  Ukraina
Siedziba Lwów
Adres ul. Gródecka 207
79015 Lwów
Data założenia 1946
Forma prawna S.A.
Położenie na mapie Lwowa
Mapa lokalizacyjna Lwowa
Lwiwsilmasz
Lwiwsilmasz
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Lwiwsilmasz
Lwiwsilmasz
Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu lwowskiego
Lwiwsilmasz
Lwiwsilmasz
Ziemia49°49′50″N 23°59′13″E/49,830556 23,986944
Strona internetowa

Lwiwsilmasz (ukr. ПАТ „Завод «Львівсільмаш») – jedyne na Ukrainie i we Wspólnocie Niepodległych Państw przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji maszyn do chemicznej ochrony roślin i aplikacji nawozów płynnych. Produkuje rozpylacze, zraszacze i nawiewy, które są umieszczane na przyczepach lub montowane do już istniejących pojazdów. Znajduje się we Lwowie, w dzielnicy Bogdanówka.

Fabryka powstała na bazie przedwojennych samochodowych warsztatów remontowych, do których w latach 1945-1946 dobudowano budynki produkcyjne i montażowe. W 1946 uruchomiono produkcję maszyn i urządzeń służących do stosowania środków ochrony upraw i roślin. W 1996 przeprowadzono prywatyzację i przekształcenie w spółkę skarbu państwa, ale zmiany ustrojowe i stosowanie przestarzałych technologii znacząco wpłynęło na pogorszenie się sytuacji finansowej fabryki. W 2003 rozpoczęto proces sanacji przedsiębiorstwa, ale nie wpłynęło to na poprawę finansów Lwiwsilmaszu. Redukcja zatrudnienia oraz rozgrywki personalne w kierownictwie firmy powodują postępujący upadek fabryki, w 2008 akcje wyceniono na 50 milionów hrywien.

Lwiwsilmasz współpracuje z zagranicznymi przedsiębiorstwami produkującymi maszyny rolne, utrzymuje stosunki handlowe z firmami z Włoch i Niemiec. Poza rynkiem ukraińskim eksportuje swoje wyroby do Mołdawii, Rosji, Słowacji, krajów bałtyckich i na Białoruś.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]