Czerwończyk dukacik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lycaena virgaureae)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czerwończyk dukacik
Lycaena virgaureae
Karol Linneusz, 1758
Ilustracja
Samiec
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Rząd motyle
Rodzina modraszkowate
Podrodzina czerwończyki
Rodzaj Lycaena
Gatunek czerwończyk dukacik

Czerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae) – gatunek motyla dziennego z rodziny modraszkowatych.

Cechy
Długość przedniego skrzydła 1,7-2,0 cm, rozpiętość skrzydeł 35-40 mm. Wierzch skrzydeł samców jest czerwony i metalicznie połyskuje, na brzegu z wąską, czarną obwódką. Samice mają skrzydła pomarańczowoczerwone w ciemne kropki[1]. Spód skrzydeł obu płci jest żółtobrunatny, pokryty czarnymi i białymi plamkami (białe są lekko rozmazane)[2]. Charakterystyczną cechą, pozwalającą łatwo rozróżnić go od innych gatunków czerwończyków jest rząd białych lub białoniebieskich plamek na spodniej stronie skrzydeł[3].
Występowanie
Występuje w całej Europie, Turcji i Azji Środkowej. Choć nadal pospolity, kiedyś był o wiele częstszy. Imago można spotkać od połowy czerwca do sierpnia, gąsienice od kwietnia do czerwca[2]. Występuje głównie w górach, na nizinach jest rzadszy. Najczęściej spotkać go można na polanach i łąkach[3].
Tryb życia
Postać dorosła żywi się nektarem kwiatów z rodziny astrowatych, selerowatych i jasnotowatych[3]. Lata od czerwca do sierpnia[4]. Jaja składa na liściach szczawiu[3]. Zakończenie rozwoju zarodkowego następuje przed zimą. Zimuje młoda gąsienica, zwykle nie opuszczając osłonki jajowej[5][6]. Żerowanie gąsienicy odbywa się w okresie od kwietnia do czerwca. Roślinami żywicielskimi są szczaw zwyczajny i szczaw polny[4]. Początkowo liście rośliny są szkieletowane, później zjadana jest cała blaszka liściowa[5]. Gąsienica jest trudna do zauważenia, gdyż ma jednolicie zielony kolor, a ponadto żeruje głównie w nocy[3]. Przepoczwarczenie następuje przy glebie[5], w pobliżu rośliny żywicielskiej. Poczwarka jest brązowa w ciemne cętki[4].
Lycaena virgaureae.JPG
Lycaena virgaureae

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jarosław Buszko, Janusz Masłowski: Motyle dzienne Polski. Kraków: Wydawnictwo Koliber, 2008, s. 73. ISBN 978-83-925150-4-3.
  2. a b Eisenreich W., Handel A., Zimmer U.: Rozpoznawanie roślin i zwierząt. Praktyczny przewodnik. Warszawa: Elispa Sp. z o.o., 2005, s. 350-351. ISBN 83-7265-073-X.
  3. a b c d e Heiko Bellmann: Atlas motyli. Rozpoznawanie i klasyfikowanie. Warszawa: Wydawnictwo RM, 2009. ISBN 978-83-7243-691-7.
  4. a b c Krzysztof Jonko: Lycaena (Heodes) virgaureae (Linnaeus, 1758). W: Lepidoptera Mundi [on-line]. [dostęp 2021-04-16].
  5. a b c P. Senn: Motyle dzienne Gdyni. Atlas rozmieszczenia. Studio FM: Gdynia, 2015.
  6. Jiří Zahradník: Przewodnik: Owady. Warszawa: Multico, 2000, s. 6–7.