M&M’s

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czekoladki M&M’s

M&M's – kolorowe draże w kształcie guzików produkowane przez Mars Incorporated. Zwykle cukierek ma wydrukowaną małą literkę „m” na jednej stronie. M&M’s powstało w Stanach Zjednoczonych w 1941, jest sprzedawane w ponad 100 krajach. Cukierki są produkowane w różnych kolorach, niektóre z nich zmieniały się od powstania.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Forrest Mars Sr, syn założyciela Mars Company, Franka C. Marsa, wpadł na pomysł nowych słodyczy w latach 30. XX wieku, podczas hiszpańskiej wojny domowej, gdy ujrzał żołnierzy jedzących czekoladowe kulki z nadzieniem. Mars zarejestrował patent 3 marca 1941. Produkcja słodyczy rozpoczęła się w tym samym roku, w fabryce znajdującej się na Badger Avenue 285 w Clinton Hill (Newark, New Jersey). Dwa „M” reprezentowały nazwiska założycieli: Forresta E. Marsa Sr. (założyciela Newark Company) i Bruce’a Murriego (syna właściciela Hershey Chocolate’s), posiadającego 20% udziałów w przedsięwzięciu. Współpraca obu mężczyzn pozwoliła na wykonanie cukierków z czekolady Hersheya[1].

Smaki cukierków M&M’s[edytuj | edytuj kod]

Świat M&M’sów

Skład[edytuj | edytuj kod]

cukier, orzeszki ziemne, miazga kakaowa, pełne mleko w proszku, tłuszcz kakaowy, laktoza, serwatka w proszku, skrobia, tłuszcz roślinny, syrop glukozowy, substancja żelująca (guma arabska), emulgatory (lecytyna sojowa, E442), barwniki (E100, E120, E133, E160e, E171), dekstryny, substancja glazurująca (wosk carnauba), olej roślinny, sól, naturalny ekstrakt z wanilii, aromat[2].

Kampanie reklamowe[edytuj | edytuj kod]

Głównymi bohaterami reklam M&M's są sarkastyczny i cyniczny Czerwony oraz zawsze szczęśliwy i wesoły Żółty. Do innych M&M-sów należą także Niebieski, Pani Zielona, Pani Brązowa i Pomarańczowy. Pierwsze reklamy M&M's powstały około w 2007 roku, przedstawiające fabułę dwóch przyjaznych M&M-sów. Powstała również reklama o specjalnej nagrodzie, mBallu.

M&M’s World[edytuj | edytuj kod]

M&M’s World w Nowym Jorku

Pod marką M&M’s World działa sieć wielkopowierzchniowych sklepów. Pierwszy z nich został otwarty w 1997 roku w Las Vegas, obecnie firma jest właścicielem pięciu takich obiektów. W sklepach tych oprócz słodyczy można zakupić gadżety i ubrania z postaciami znanymi z reklam marki, a także pamiątki nawiązujące do symboli miasta w którym dany sklep się znajduje (na przykład wypełnione cukierkami figurki Statuy Wolności w sklepie w Nowym Jorku)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia M&M’S, www.mms.com [dostęp 2021-04-12] (ang.).
  2. M&M's Chocolate Czekoladowe kulki w kolorowych skorupkach 90 g, Czytamy Etykiety - Analiza etykiet produktów spożywczych [dostęp 2021-04-12] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]