Márta Mészáros

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Márta Mészáros
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 września 1931
Budapeszt Węgry
Zawód reżyser, scenarzysta

Márta Mészáros, wym. [maːrtɒ meːsaːroʃ] (ur. 19 września 1931 w Budapeszcie) – węgierska reżyserka i scenarzystka filmowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Córka rzeźbiarza i działacza komunistycznego László Mészárosa. Z całą rodziną wyemigrowała(?) do ZSRR (Kirgistanu), gdzie mieszkała do 1946. Absolwentka WGIKu z 1956 roku. Początkowo pracowała w studiu kroniki filmowej w Budapeszcie, a następne dwa lata w wytwórni filmów dokumentalnych w Bukareszcie. Po powrocie na Węgry w 1958 roku realizowała początkowo filmy popularnonaukowe i dokumentalne, których ma w swym dorobku blisko trzydzieści. W roku 1968 zadebiutowała filmem fabularnym Dziewczyna. Márta Mészáros wyreżyserowała dwadzieścia jeden pełnometrażowych filmów fabularnych, głównie na temat prześladowania ludzi przez system totalitarny i prześladowania kobiet. Reżyserowała także znany w Kanadzie dokumentalny serial telewizyjny English Teachers (znany jako Taipei Diaries). W latach 1980. nakręciła cykl filmów autobiograficznych. W 2003–2004 wyreżyserowała film o Imre Nagyu Niepochowany. Niektóre jej filmy (np. Córy szczęścia) powstały w Polsce lub w koprodukcji polsko-węgierskiej.

W 1960 wyszła za mąż za węgierskiego reżysera Miklósa Jancsó. Jej dwaj synowie Nyika Jancsó i Miklós Jancsó Jr. pracowali jako operatorzy filmowi na planie wielu z jej filmów.

Po rozwodzie z Jancsó przez wiele lat była związana z polskim aktorem Janem Nowickim, który wystąpił w jej licznych filmach. Często powierzała mu główne role – w tym Imre Nagya. Również syn Nowickiego z wcześniejszego związku, Łukasz Nowicki wystąpił w jednej z głównych ról w filmie Mészáros Mała Vilma. Nowicki i Mészáros rozstali się w 2008 r.

Mieszka w Polsce.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]