Mój stary

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mój Stary
Gatunek fabularny, psychologiczny
Data premiery 9 maja 1962
Kraj produkcji Polska
Język polski
Czas trwania 71 min
Reżyseria Janusz Nasfeter
Scenariusz Teresa Nasfeter, Janusz Nasfeter
Główne role Adolf Dymsza
Krystyna Łubieńska
Tadeusz Wiśniewski
Tadeusz Bartosik
Muzyka Krzysztof Komeda
Zdjęcia Jerzy Wójcik
Scenografia Jerzy Skrzepiński
Kostiumy Halina Turant
Montaż Maria Orłowska
Produkcja Zespół Filmowy Studio

Mój starypolski film fabularny, psychologiczny w reżyserii Janusza Nasfetera, wyprodukowany w 1962 roku.

W rolach głównych występują: Adolf Dymsza, Krystyna Łubieńska, Tadeusz Wiśniewski, a towarzyszą im między innymi: Tadeusz Bartosik, Barbara Drapińska, Helena Grossówna i Wiesław Michnikowski.

Opis filmu[edytuj | edytuj kod]

Mały Pawełek Grzela uważa swojego ojca za antywzór prawdziwego rodzica. Trudno brać z niego przykład. Kiedy dostrzega jego śmieszność, zaczyna się go wstydzić. Nie wspomina o nim ani jednym słowem w rozmowach z kolegami. Pan Roman w sąsiedztwie ma opinię odmieńca. Jako długoletni emigrant, nie może odnaleźć się w kraju pełnym zbiurokratyzowanej państwowej gospodarki i socjalistycznej mentalności Polaków.

Stawia przed sobą jeden określony cel - pragnie założyć prywatną szkołę dla psów, ostatecznie jego interes plajtuje. Po wielu niepowodzeniach przyjmuje postawę defensywną, przestaje reagować na różne zaczepki. Syn nie może mu wybaczyć, że dla pieniędzy nakazał mu chodzić po mieście z reklamą na plecach. Narasta w nim poczucie wstydu, uważa rodzica za zwyczajnego tchórza. Nie wie jednak, że ten nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Swoją szlachetną i uczciwą postawą zdobywa w końcu szacunek otoczenia.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]