Múli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Múli
Ilustracja
Państwo  Dania
Terytorium zależne  Wyspy Owcze
Populacja 
• liczba ludności

2
Kod pocztowy FO-737
Położenie na mapie Wysp Owczych
Mapa lokalizacyjna Wysp Owczych
Múli
Múli
Ziemia 62°21′03″N 6°34′56″W/62,350833 -6,582222
Portal Portal Wyspy Owcze

Múli – malutka osada położona na wyspie Borðoy, w północnej części archipelagu Wysp Owczych. Jest jedną z najstarszych wiosek tego regionu, jej założenie datuje się na XIII wiek. Do tej pory zresztą jako jedna z nielicznych zachowała typowy dla Wysp Owczych styl budowy i rozkład wioski[1].

Jako ostatnia, w 1970 roku została podłączona do sieci elektrycznej, a później połączona drogą nr. 743 z Norðdepil. Miało to zatrzymać proces wyludniania się osady (wcześniej osiągalna tylko na piechotę i helikopterem) i w pewnym sensie władze odniosły sukces, bowiem od 2002 roku liczba stałych mieszkańców jest równa 4. W grudniu 2010 liczba stałych mieszkańców spadła jednak do 2[2]. Latem często przybywają tu dawni mieszkańcy, spędzając tu wakacje.

Miejscowość ta jest także znana z tego że mieszkała tu w XVIII wieku Guttormur í Múla, o której pisano liczne ludowe piosenki. Była ona wróżką i miała zdolności magiczne. Legenda mówi że siedziała i robiła na drutach, podczas gdy kamienie z hukiem same wskakiwały na miejsce. Huk słyszano nawet w Velbastaður. W ten sposób zbudowała kamienny mur w Kirkjubøur.[3]

Z wioski zostały zabrane dwa domy, do Duńskiego Muzeum Narodowego w Kopenhadze.

Zobacz też[edytuj]

  • Borðoy - wyspa na której położone jest miasto.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. K. Hjaltason, Færøerne rundt-en guide, Skarv Publications, ISBN 87-7545-190-5
  2. Dane z oficjalnej witryny statystycznej Wysp Owczych, 1 grudnia 2010
  3. Múli / Færøerne / faroeislands.dk