Przejdź do zawartości

Mączniak rzekomy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Objawy mączniaka rzekomego winorośli na górnej stronie blaszki liściowej
Objawy mączniaka rzekomego winorośli na dolnej stronie blaszki liściowej
Ogórki porażone przez mączniaka rzekomego dyniowatych

Mączniak rzekomy – grupa chorób roślin wywołana przez organizmy zaliczane do klasy lęgniowców (Oomycota). Są to organizmy grzybopodobne, w nowych klasyfikacjach zaliczane do odrębnego królestwa chromistów (Chromista). Są endopasożytami porażającymi zarówno nadziemne, jak i podziemne części roślin. Charakterystycznymi objawami ich występowania na liściach roślin są chlorotyczne plamy na górnej stronie blaszki liściowej i biały lub szarobiały nalot na dolnej stronie blaszki pod liśćmi. Plamy na górnej stronie blaszki początkowo są nieco przeźroczyste, żółte, później brunatnieją. Silnie porażone liście zamierają, a choroba rozprzestrzenia się na inne części rośliny[1].

Mączniaki rzekome

[edytuj | edytuj kod]

Ochrona

[edytuj | edytuj kod]

Mączniaki rzekome to bardzo groźne choroby roślin. Początkowo rozwijają się w sposób mało zauważalny, a gdy objawy stają się widoczne, choroba jest już bardzo zaawansowana i jej rozwój przebiega wówczas bardzo szybko. Zapobieganie i zwalczanie polega na[3]:

  • uprawianiu odmian odpornych na mączniaki rzekome
  • usuwaniu z pola i niszczeniu resztek roślin, gdyż w nich zimuje patogen. Roślin porażonych chorobą nie powinno się kompostować
  • unikaniu zwilżania liści podczas podlewania, gdyż zwilżone liście są warunkiem infekcji
  • opryskiwanie fungicydami przeznaczonymi do zwalczania mączniaków rzekomych. Zaleca się profilaktyczne opryskiwania środkami powierzchniowymi, a w momencie pojawienia się objawów choroby środkami wnikającymi do rośliny (dogłębnymi).

Istnieje inna grupa chorób również zwana mączniakami. Są to mączniaki prawdziwe wywoływane przez grzyby[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Selim Kryczyński, Zbigniew Weber (red.), Fitopatologia, t. 1. Podstawy fitopatologii, Poznań: Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2010, ISBN 978-83-09-01063-0.
  2. Zbigniew Borecki, Małgorzata Solenberg (red.), Polskie nazwy chorób roślin uprawnych, wyd. 2, Poznań: Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne, 2017, ISBN 978-83-948769-0-6.
  3. Selim Kryczyński, Zbigniew Weber (red.), Fitopatologia, t. 2. Choroby roślin uprawnych, Poznań: Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2011, ISBN 978-83-09-01077-7.