Mącznik młynarek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mącznik młynarek
Tenebrio molitor[1]
Linnaeus, 1758
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

czarnuchowate

Rodzaj

Tenebrio

Gatunek

mącznik młynarek

Mącznik młynarek (Tenebrio molitor) – chrząszcz z rodziny czarnuchowatych. Owad dorosły osiąga rozmiar 12–20 mm, larwa – 30 mm.

Występuje w produktach zbożowych (synantrop, ważny szkodnik), a także w gniazdach ptaków i pod korą drzew liściastych. Żeruje w niehigienicznie utrzymywanych magazynach zboża i mąki. Tak owad, jak i larwa atakują mąkę, otręby, suchary i inne produkty zbożowe[2].

Mączniki hodowane są jako pokarm na potrzeby terrarystyki (żywi się nimi m.in. wiele gatunków jaszczurek, np. stanowi podstawę diety w hodowli gekonów lamparcich, oraz wiele gatunków drapieżnych bezkręgowców) i wędkarstwa jako przynęta. Jest jednym z najłatwiejszych do hodowli owadów.

Rozmnażanie i rozwój: Owad dorosły żyje około miesiąca, jego długość życia, podobnie jak i larwy, zależy od temperatury – im wyższa, tym larwa szybciej rośnie, a imago żyje krócej. Stadium poczwarki trwa od 6 do 30 dni – również jest to uwarunkowane temperaturą.

Hodowla: Mączniki w hodowli są karmione otrębami pszennymi, owsianymi, płatkami kukurydzianymi, bułką tartą. Niekiedy dochodzi u nich także do kanibalizmu. Hodowcy twierdzą, że jego poziom można zmniejszyć podając pokarm zawierający białko przykładowo: sucha karma dla kota, mleko w proszku, mięso. Źródłem wody dla owadów w hodowli często są pocięte ziemniaki, marchew i jabłka. Na dużą skalę mączniki hodowane są w Chinach przez HaoCheng Mealworm Inc.

Jako pokarm dla ludzi: Larwy mącznika młynarka były sprzedawane razem z innymi owadami w Bangkoku. W styczniu 2021r. Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności wpisał larwy chrząszcza mącznika młynarka do katalogu "nowej żywności"[3].

Często występuje w sprzedaży pod nazwą „mączniak”, która jest niepoprawna, gdyż mączniak to grzyb z klasy workowców.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tenebrio molitor, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Kazimierz Wiśniowski: Towaroznawstwo artykułów spożywczych. Warszawa: WSiP, 1977, s. 99.
  3. Larwy uznane za jedzenie w UE. Mogą być np. w makaronie, www.tvp.info, 4 maja 2021 [dostęp 2021-05-06] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]