Mącznik młynarek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mącznik młynarek
Tenebrio molitor[1]
Linnaeus, 1758
Mącznik młynarek
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada owady uskrzydlone
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze wielożerne
Rodzina czarnuchowate
Rodzaj Tenebrio
Gatunek mącznik młynarek

Mącznik młynarek (Tenebrio molitor) – chrząszcz z rodziny czarnuchowatych. Owad dorosły osiąga rozmiar 12-20 mm, larwa – 30 mm.

Występuje w produktach zbożowych (synantrop, ważny szkodnik), a także w gniazdach ptaków i pod korą drzew liściastych. Żeruje w niehigienicznie utrzymywanych magazynach zboża i mąki. Tak owad, jak i larwa atakują mąkę, otręby, suchary i inne produkty zbożowe[2].

Mączniki hodowane są jako pokarm na potrzeby terrarystyki (żywi się nimi m.in. wiele gatunków jaszczurek, np. stanowi podstawę diety w hodowli gekonów lamparcich, oraz wiele gatunków drapieżnych bezkręgowców) i wędkarstwa jako przynęta. Jest jednym z najłatwiejszych do hodowli owadów.

Rozmnażanie i rozwój: Owad dorosły żyje około miesiąca, jego długość życia, podobnie jak i larwy, zależy od temperatury – im wyższa, tym larwa szybciej rośnie, a imago żyje krócej. Stadium poczwarki trwa od 6 do 30 dni – również jest to uwarunkowane temperaturą.

Hodowla: Mączniki w hodowli są karmione otrębami pszennymi, owsianymi, płatkami kukurydzianymi, bułką tartą. Niekiedy dochodzi u nich także do kanibalizmu. Hodowcy twierdzą, że jego poziom można zmniejszyć podając pokarm zawierający białko przykładowo: sucha karma dla kota, mleko w proszku, mięso. Źródłem wody dla owadów w hodowli często są pocięte ziemniaki, marchew i jabłka. Na dużą skalę mączniki hodowane są w Chinach przez HaoCheng Mealworm Inc.

Jako pokarm dla ludzi: Larwy mącznika młynarka były sprzedawane razem z innymi owadami w Bangkoku. Także w Polsce w lutym 2013 chwilowo działała restauracja w Warszawie "Co To To Je", która podawała larwy tego owada. Miał być także podawany w restauracji "Insekt" w Łodzi.

Często występuje w sprzedaży pod nazwą „mączniak”, która jest niepoprawna, gdyż mączniak to grzyb z klasy workowców.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tenebrio molitor, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Kazimierz Wiśniowski: Towaroznawstwo artykułów spożywczych. Warszawa: WSiP, 1977, s. 99.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]