Mątwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mątwy
Sepioidea
Naef, 1916
Ilustracja
Karaibska mątwa rafowa
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ mięczaki
Gromada głowonogi
Podgromada płaszczoobrosłe
Nadrząd dziesięciornice
Rząd mątwy
Synonimy
  • Sepioida Naef, 1916

Mątwy, sepie (Sepioidea) – drapieżne głowonogi dziesięcioramienne, tradycyjnie klasyfikowane w randze rzędu. Mają krótkie, krępe i owalne ciało o długości do 30 cm. Charakteryzują się workiem trzewiowym z dwiema płetwami niełączącymi się w tyle ciała[1], oraz znajdującymi się w części głowowej ramionami chwytnymi. U samców 1 lub 2 ramiona są przekształcone w hektokotylus[1]. Szkielet wewnętrzny zredukowany do os sepiae.

W sytuacji zagrożenia mątwa wystrzeliwuje ciemnobrązową substancję (sepię) z dużego worka czernidłowego. Tworzy się wówczas wokół niej ciemna osłona, która dezorientuje i zniechęca napastnika. Potrafią zmieniać barwę, dzięki czemu łatwo dostosowują się do koloru otoczenia.

Żyją na dnie ciepłych mórz; występują w m.in. Oceanie Atlantyckim, Morzu Śródziemnym i Morzu Południowochińskim. Są łowione w celach konsumpcyjnych.

Tradycyjnie klasyfikowane są w randze rzędu Sepioida[1]. Obecnie dzielone są pomiędzy dwa rzędy dziesięciornic[2]:

lub traktowane jako klad Sepioidea obejmujący te rzędy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Czesław Jura: Bezkręgowce : podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007. ISBN 978-83-01-14595-8.
  2. S. Gofas: Decapodiformes (ang.). World Register of Marine Species, 2011. [dostęp 5 grudnia 2011].
  3. Vecchione, Michael and Richard E. Young: Sepioidea Naef, 1916 (ang.). Tree of Life Web Project, 2008. [dostęp 30 listopada 2011].