Przejdź do zawartości

Mątwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mątwy
Sepioidea
Naef, 1916
Ilustracja
Karaibska mątwa rafowa
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

mięczaki

Gromada

głowonogi

Podgromada

płaszczoobrosłe

Nadrząd

dziesięciornice

Rząd

mątwy

Synonimy
  • Sepioida Naef, 1916

Mątwy, sepie (Sepioidea) – drapieżne głowonogi dziesięcioramienne, tradycyjnie klasyfikowane w randze rzędu. Mają krótkie, krępe i owalne ciało o długości do 30 cm. Charakteryzują się workiem trzewiowym z dwiema płetwami niełączącymi się w tyle ciała[1], oraz znajdującymi się w części głowowej ramionami chwytnymi. U samców 1 lub 2 ramiona są przekształcone w hektokotylus[1]. Szkielet wewnętrzny zredukowany do os sepiae.

W sytuacji zagrożenia mątwa wystrzeliwuje ciemnobrązową substancję (sepię) z dużego worka czernidłowego. Tworzy się wówczas wokół niej ciemna osłona, która dezorientuje i zniechęca napastnika. Potrafią zmieniać barwę, dzięki czemu łatwo dostosowują się do koloru otoczenia.

Żyją na dnie ciepłych mórz; występują w m.in. Oceanie Atlantyckim, Morzu Śródziemnym i Morzu Południowochińskim. Są łowione w celach konsumpcyjnych.

Tradycyjnie klasyfikowane są w randze rzędu Sepioida[1]. Obecnie dzielone są pomiędzy dwa rzędy dziesięciornic[2]:

lub traktowane jako klad Sepioidea obejmujący te rzędy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Czesław Jura: Bezkręgowce : podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007. ISBN 978-83-01-14595-8.
  2. S. Gofas: Decapodiformes. World Register of Marine Species, 2011. [dostęp 2011-12-05]. (ang.).
  3. Vecchione, Michael and Richard E. Young: Sepioidea Naef, 1916. Tree of Life Web Project, 2008. [dostęp 2011-11-30]. (ang.).