Męczennica błękitna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Męczennica błękitna
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

różopodobne

Rząd

malpigiowce

Rodzina

męczennicowate

Rodzaj

męczennica

Gatunek

męczennica błękitna

Nazwa systematyczna
Passiflora caerulea L.
Sp. pl. 2:959. 1753
Odmiana 'Constance Elliott'
Owoc

Męczennica błękitna (Passiflora caerulea L.), zwana również męczennicą modrą lub m. zwyczajną – gatunek pnącza należącego do rodziny męczennicowatych. Pochodzi z lasów Brazylii i Argentyny. Jest często uprawiana w cieplejszych krajach. Również w Polsce jest uprawiana w mieszkaniach i szklarniach jako roślina ozdobna. Jest najważniejszym gatunkiem męczennicy uprawianym w mieszkaniach.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Krzewiaste pnącze o długości dochodzącej do 10 m (w swoim naturalnym środowisku). Uprawiana u nas dość łatwo osiąga długość 3m.
Liście
Szerokosercowate, 5-7 klapowe.
Kwiaty
Wyrastają pojedynczo w kątach liści. Są niebieskofioletowe, czasami zdarzają się formy o kwiatach różowych lub czerwonych. Mają średnicę 6-8 cm i bardzo oryginalną budowę. Wyrastają pojedynczo w kątach liści i otoczone są od dołu 3-listkową okrywą. Mają krążkowate, silnie rozwinięte dno kwiatowe, 5-działkowy kielich, 5-płatkową koronę i złożony z 3 okółków przykoronek. Najbardziej zewnętrzny z tych okółków ma postać nitek, wewnętrzny zaś przylega do androgyneforu, na szczycie którego znajduje się 5 pręcików otaczających 1 słupek z trójdzielnym znamieniem.
Owoc
Dość duża, soczysta jagoda.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

 • Zastosowanie. Roślina ozdobna. Jest uprawiana zazwyczaj jako roślina doniczkowa, czasami również w szklarniach. Znane są liczne jej odmiany.
 • Światło: Potrzebuje bardzo dużo słońca, z tego też względu na okres letni najlepiej wynieść ją na dwór.
 • Temperatura: na zimę musi być wniesiona do pomieszczenia o temperaturze ok. 5 °C. Jeżeli przez lato przebywa w pokoju, potrzebuje dużo świeżego powietrza, źle toleruje temp. powyżej 21 °C.
 • Wilgotność: źle toleruje suche powietrze w mieszkaniu. Potrzebuje dużo wilgoci i dlatego należy ją zraszać zimną wodą 2-3 razy w tygodniu. Nie stosować środków do nabłyszczania liści.
 • Podlewanie: W lecie należy podlewać obficie, co drugi dzień, zimą co 7-10 dni.
 • Pielęgnacja: ponieważ jest pnączem, należy wykonać dla niej specjalną konstrukcję do podtrzymywania długich pędów. Najładniej wygląda rozpięta na delikatnej ramce. Ładniej kwitnie, jeśli nie pozwala się korzeniom na nadmierne rozrastanie się. Dlatego też przesaza się ją tylko w dwóch pierwszych latach życia, później wystarczy tylko zmienić górną warstwę ziemi w doniczce. Wiosną należy główne pędy przyciąć o 1/3 długości.
 • Rozmnażanie: z sadzonek pędowych o długości ok. 15 cm. Ukorzenia się je w mieszance piasku i ziemi, obficie i często podlewanej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
 2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2009-12-09] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
 • Dawid Longman: Pielęgnowanie roślin pokojowych. Warszawa: PWR i L, 1997. ISBN 83-09-01559-3.