Męka Chrystusa (obraz Hansa Memlinga)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Męka Chrystusa
Ilustracja
Autor

Hans Memling

Data powstania

ok. 1470

Medium

olej na desce

Wymiary

56,7 × 92,2 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Turyn

Lokalizacja

Galleria Sabauda

Męka Chrystusa (Pasja Turyńska) – późnogotycki obraz niderlandzkiego malarza niemieckiego pochodzenia Hansa Memlinga, jednego z prymitywistów niderlandzkich, namalowany około 1470 roku techniką olejną na desce, o wymiarach 56,7 × 92,2 cm. Obraz znajduje się w Galleria Sabauda, w Turynie. W dziele tym uwidacznia się wpływ wielu nurtów artystycznych, od surowego stylu Rogiera van der Weydena po kompozycje chromatyczne Dirka Boutsa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obraz został zamówiony prawdopodobnie przez Tommaso Portinariego oraz jego żonę Marię, którzy zawarli małżeństwo w 1470. Utożsamiani są z dwiema postaciami w dolnych rogach malowidła. W 1471 urodziła się ich pierwsza córka. Jako że na obrazie nie widnieje żadne z dzieci, badacze wysnuli wniosek, iż został on namalowany między 1470 a 1471[1].

Pierwszym, który wspomina o tym obrazie jest Giorgio Vasari w dziele Vite (1550)[a]. Dzieło znajdowało się wtedy w posiadaniu księcia Cosimo I. Ten podarował je papieżowi Piusowi V, który z kolei ofiarował je konwentowi dominikanów w Bosco Marengo w pobliżu Alessandrii. W 1796 konwent został splądrowany przez żołnierzy francuskich, ale jeden z mnichów ukrył obraz i przechował go aż do 1814. Wtedy dominikanie podarowali dzieło królowi Wiktorowi Emanuelowi I. Gdy w 1832 powstała w Turynie Galleria Sabauda, obraz stał się jednym z jej najcenniejszych eksponatów[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Na obraz składa się cały szereg epizodów z ostatniego etapu życia Jezusa, aż po jego śmierć, zmartwychwstanie i ukazywanie się uczniom. Począwszy od lewego górnego rogu są to następujące sceny:

Hans Memling, Męka Chrystusa – fragment

Niektóre sceny zachowują charakter prawie baśniowy, który przemienia się w realistyczny dramatyzm dopiero w scenach na Golgocie. Warto zauważyć pewien detal: nad portalem pomieszczenia, w którym Chrystus stoi przed Piłatem, znajdują się płaskorzeźby przedstawiające sąd Salomona. Postać klęcząca w lewym dolnym rogu obrazu to Tommaso Portinari, florencki bankier zamieszkały w Brugii, który zamówił dzieło. W prawym dolnym rogu uwidoczniona jest zaś jego żona Maria Baroncelli[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pisze on, że obraz znajduje się w Careggi „villa fuora di Fiorenza della Illustrissima casa de’ Medici”. W 1568, w kolejnym wydaniu książki pisze: „Hausse (Hans Memling), del quale habbian come si disse, in Fiorenza in un quadretto piccolo che é in man del duca, la passione di Christo”[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Maria Corti, Giorgio T. Faggin, L’opera completa di Memling, Mediolan: Rizzoli, 1969, s. 102, ISBN 9786600288000 (wł.).
  2. Web Gallery of Art.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]