Młodzieżowa rada miasta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Młodzieżowa rada powiatu/gminy/miasta/dzielnicy – fakultatywny organ samorządu terytorialnego o charakterze konsultacyjnym.

Młodzieżowe rady tworzone są przez grupę młodych ludzi, którzy zostali wybrani przez swoich rówieśników w demokratycznych wyborach organizowanych najczęściej w szkołach. Pełnią rolę reprezentacji młodzieży na danym terenie i mają na celu uwrażliwianie władz samorządowych na potrzeby młodych mieszkańców oraz wyrażanie opinii o działaniach organów samorządu terytorialnego w zakresie dotyczącym młodzieży.

Młodzieżowi radni to osoby uczące się w gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych, rzadziej uczniowie szkół podstawowych (Oleśnica, Oława, Syców, Czaplinek, Płock[1]). Pracując w młodzieżowej radzie biorą odpowiedzialność za swoje środowisko lokalne, uczą się samodzielności i zasad funkcjonowania samorządu. Mają także możliwość wpływania na swoją gminę, miasto czy powiat – podejmując konkretne działania w odpowiedzi na konkretne potrzeby. Dzięki demokratycznym wyborom są to osoby, które mogą reprezentować swoich rówieśników przed władzami miasta.

Pierwsza młodzieżowa rada została utworzona w Polsce w 1990 roku w Częstochowie. Dopiero w 2001 roku, wraz z nowelizacją ustaw samorządowych, do ustawy o samorządzie gminnym wprowadzono art. 5b, formalnie zezwalający na utworzenie młodzieżowej rady gminy[2]. Młodzieżowe rady nie mają statusu organizacji pozarządowej ani nie posiadają osobowości prawnej.

Rada Miasta/dzielnicy/gminy/powiatu, powołując młodzieżową radę, nadaje jej statut, który określa szczegółowe kompetencje i zasady działania oraz tryb wyboru radnych. Młodzieżowe rady mogą otrzymać formalne uprawnienie opiniowania uchwał rad gmin dotyczących młodzieży, a także inne kompetencje zbliżone do kompetencji komisji rad gmin.

Największymi polskimi miastami posiadającymi młodzieżową radę są: Opole, Szczecin[3], Lublin, Gdynia, Bydgoszcz, Kraków, Katowice, Łódź[4], Warszawa[5], która posiada również Młodzieżowe Rady (Młodzieżowa Rada Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy) działające w ramach swoich dzielnic, Gdańsk[6], Wrocław[7] oraz od roku 2014 Poznań[8] i Zielona Góra[9] a od 2019 Gorzów Wielkopolski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Statut Młodzieżowej Rady Miasta Płocka - Portal Integracyjny PŁOCK, www.plock.eu [dostęp 2019-02-24].
  2. Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2018 r. poz. 994, z późn. zm.)
  3. Młodzieżowa Rada Miasta Szczecin.
  4. Młodzieżowa Rada Miejska w Łodzi. [dostęp 2014-02-15].
  5. O nas. W: Młodzieżowa Rada m.st. Warszawy [on-line]. mrw.um.warszawa.pl. [dostęp 2015-08-17].
  6. Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska. [dostęp 2015-04-02].
  7. Parlament Młodzieży Wrocławia. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-14)].
  8. Młodzieżowa Rada Miasta Poznania [dostęp 2014-03-15]
  9. Młodzieżowa Rada Miasta Zielona Góra [dostęp 2018-12-14]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przygotowano na podstawie "Standardów funkcjonowanie młodzieżowych rad w Polsce" za zgodą Ogólnopolskiej Federacji Młodzieżowych Samorządów Lokalnych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]