Młot Charpy’ego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przykładowy Młot Charpy’ego (LaborTech).

Młot Charpy’ego – urządzenie, za pomocą którego dokonuje się pomiaru udarności poszczególnych materiałów w postaci specjalnie przygotowanych parów.

Miarą udarności jest stosunek pracy, jaka została włożona, aby zniszczyć próbkę, do pola powierzchni przekroju w miejscu występowania karbu.

Umożliwia on wyznaczenie energii potrzebnej do udarowego złamania (pracy łamania ) próbki podpartej końcami na dwóch podporach za pomocą uderzającego w nią środkowo wahadła. Praca łamania  [J] jest różnicą energii potencjalnej młota w położeniu początkowych i końcowym Do ich obliczenia, przy danej masie wahadła i długości ramienia konieczna jest znajomość kątów i określających położenia wahadła przed złamaniem i po złamaniu próbki.

Młot Charpy’ego składa się z podstawy i dwóch słupów w których łożyskowane jest wahadło z bijakiem. Do słupów przymocowane są podpory, na których umieszcza się próbkę w taki sposób aby karb usytuowany był od strony przypór. Po zwolnieniu zaczepu wahadło z bijakiem opada z najwyższego położenia określonego kątem zamieniając swą początkową energię potencjalną na kinetyczną. Uderzając w próbkę w najniższym swym położeniu, młot osiąga maksymalną Podania.

gdzie:

przyspieszenie ziemskie,
– odległość od osi wahadła do środka próbki,
– kąt spadania wahadła młota.

Po złamaniu próbki reszta energii kinetycznej młota zmienia się w energię potencjalną, której wartość jest proporcjonalna do wysokości, jaką osiągnęło wahadło po próbie. Kąt wychylenia wahadła po próbie określa wskazówka na skali popychana przez zabierak, który obraca się wraz z wahadłem. Za pomocą hamulca zatrzymuje się wahadło po złamaniu próbki. Początkowa energia młota (w położeniu górnym):

a po próbie:

gdzie jest masą wahadła młota sprowadzona do środka uderzenia. Praca łamania próbki:

Zgodnie z normą PN-EN 10045-1 standardowe warunki badania przewidują stosowanie młotów o początkowej energii chociaż dopuszcza się używanie młotów o innej energii początkowej (150, 100, 50, 10 lub 5 [J]). Charakterystyczne wymiary młota są określone w powyższej normie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • EN ISO 148:2008 Metallic materials – Charpy pendulum impact test.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]