Młynówka (Kłodzko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kanał Młynówka w Kłodzku
Mühlgraben
Ilustracja
Kanał Młynówka spod mostu gotyckiego
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Lata budowy

średniowiecze

Długość

1,2 km

Głębokość
• maksymalna
• minimalna
• średnia


1,2 m
0,6 m
0,9 m

Różnica poziomów

1 m

Początek
Akwen

Nysa Kłodzka

Miejsce

Kłodzko

Wysokość

~295 m n.p.m.

współrzędne

50°25′52″N 16°39′16″E/50,431111 16,654444

Koniec
Akwen

Nysa Kłodzka

Miejsce

Owcza Góra

Wysokość

~294 m n.p.m.

współrzędne

50°26′32″N 16°39′31″E/50,442222 16,658611

Jazy

1

Położenie na mapie Kłodzka
Mapa konturowa Kłodzka, w centrum znajduje się punkt z opisem „początek”, natomiast blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „koniec”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „początek”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „koniec”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „początek”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „koniec”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „początek”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „koniec”
Młynówka i ul. Zofii Stryjeńskiej

Młynówka lub Kanał Młynówka, Kanał Franciszkański (niem. Mühlgraben[1]) – lewostronny, sztuczny ciek, znajdujący się w Kłodzku w województwie dolnośląskim, odchodzący i wpadający do Nysy Kłodzkiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kanał powstał prawdopodobnie w okresie średniowiecza w wyniku wykonania po zachodniej stronie Nysy Kłodzkiej sztucznego przekopu jako fosy chroniącej gród od strony zachodniej, a następnie służył jako kanał doprowadzający wodę do ówczesnego młyna wodnego.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Długość kanału wynosi 1200 m. Młynówka odchodzi od głównego nurtu Nysy Kłodzkiej w południowej części Kłodzka przy jazie, od tego miejsca płynie wzdłuż kamiennych murów obronnych otaczających staromiejską dzielnicę Kłodzka, teren dawnego podgrodzia zwany Wyspą Piasek – najstarszą część miasta stanowiąc naturalną fosę wzdłuż zabudowy. Następnie płynąc wśród domów uchodzi do Nysy Kłodzkiej poniżej mostu drogowego u zachodniego podnóża Owczej Góry. Brzegi kanału Młynówka są uregulowane i na całej długości umocnione od strony wyspy i od brzegów kamiennym murem o wysokości od 2 do 4 m. Nad kanałem zbudowanych jest sześć mostów łączących wyspę z lądem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kanał Młynówka, Kłodzko - zdjęcia [online], pl/688435,foto.html?idEntity=517094 [dostęp 2024-04-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Kłodzko 1998.
  • Popularna Encyklopedia Ziemi Kłodzkiej, pod red. J. Laski i M. Kowalcze, Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe, Kłodzko 2009.