Młyn lodowcowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Młyn lodowcowy na lodowcu Brunegggletscher w Alpach Pennińskich w Szwajcarii
Schematyczne przedstawienie spływu wód roztopowych przez młyn lodowcowy

Młyn lodowcowy – otwór w lodzie o spiralnie uformowanych ścianach, który powstał w wyniku działania wód roztopowych spływających z powierzchni lodowca lub ze szczeliny. Spływająca woda wprawia w ruch kolisty odłamki skał o różnej wielkości ziaren, które poszerzają i pogłębiają młyn lodowcowy, a przy tym same ulegają wygładzeniu i zaokrągleniu[1].

Młyny lodowcowe mogą osiągać średnice do 20 metrów i powstają najczęściej na płaskich fragmentach lodowca, na których występują poziome szczeliny lodowcowe. Mogą sięgać do dna lodowca na głębokość kilkuset metrów[2].

W glacjologii młyny lodowcowe odgrywają poważną rolę, ponieważ przez nie można łatwo dostać się do wnętrza lodowca[3]. Określenie młyn pochodzi od mielącego, zwykle rotującego wypływu wody roztopowej.

Pozostałością po młynach lodowcowych pochodzących z epoki lodowcowejgarnce lodowcowe powstałe w wyniku erozji w skalnym podłożu, które można spotkać na całym obszarze niegdyś pokrytym lodowcem[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gletschermühle. [dostęp 2017-12-17]. (niem.).
  2. Gletschermühle. [dostęp 2017-12-17]. (niem.).
  3. Explorers dive under Greenland ice. [dostęp 2017-12-17]. (ang.).
  4. Ein Gletschertopf wieder in Gommern zu sehen!. [dostęp 2017-12-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-12)]. (niem.).