Młynarki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Okupacyjna młynarka 500 zł z 1940, tzw. góral

Młynarki – popularna nazwa banknotów emitowanych w czasie okupacji niemieckiej w Polsce w Generalnym Gubernatorstwie przez podporządkowany niemieckim władzom okupacyjnym Bank Emisyjny w Polsce.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Nazwa pochodzi od nazwiska prezesa Banku - Feliksa Młynarskiego. Młynarki znajdowały się w obiegu wyłącznie na terenie Generalnego Gubernatorstwa i zostały wycofane z obiegu w latach 1944–1945.

Banknot o nominale 500 zł z podobizną głowy górala (tzw. góral)[1] jest popularny wśród kolekcjonerów również ze względu na wartość sentymentalną: od jego potocznej nazwy przyjęło się określać jedną z najgłośniejszych akcji zbrojnych polskiego podziemia - Akcję Góral podczas której żołnierze Kedywu uprowadzili w centrum Warszawy niemiecki samochód przewożący pieniądze. Ponadto „góral” był tzw. minimalną jednostką korupcyjną wobec okupanta, uwiecznioną w słowach piosenki pt. "Siekiera, motyka" o treści: Siekiera, motyka, piłka, gwóźdź - masz górala i mnie puść.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Krzysztof Dunin-Wąsowicz: Warszawa w latach 1939–1945. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1984, s. 132. ISBN 83-01-04207-9.