Młynek (gra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Młynek
Ilustracja
Plansza do młynka na 9 pionów, bez rozstawionych pionków.
Liczba graczy

2

Czas przygotowania

do 1 minuty

Czas gry

do 1 godziny

Wymagane umiejętności

myślenie strategiczne

Losowość

strona rozpoczynająca

Młynek – gra planszowa przeznaczona dla dwóch osób.

Reguły[edytuj | edytuj kod]

W najbardziej popularnym wariancie, każdy gracz ma po 9 pionów. Gra rozpoczyna się przez wylosowanie rozpoczynającego. Następnie gracze rozmieszczają na przemian swoje piony na polach planszy (punkty, w których schodzą się linie). Jeśli któremuś uda się ustawić swoje trzy piony w linii (młynek), może zdjąć z planszy dowolny pion przeciwnika, o ile nie są one ustawione w młynku. Gdy już wszystkie piony stoją na planszy, gracze mogą przesuwać je o jedno pole w jakimkolwiek kierunku.

W przypadku, kiedy graczowi pozostają na planszy tylko trzy piony, może on przestawiać wybrane ze swoich pionów na jakiekolwiek wolne pola, niekoniecznie sąsiednie. Koniec gry następuje w sytuacji, kiedy jeden z graczy pozostaje z dwoma pionami na planszy lub nie może wykonać dozwolonego ruchu (jest zablokowany, tzn. wszystkie pola sąsiednie z polami, na których stoją jego piony, są zajęte). Remis następuje wtedy kiedy trzykrotnie powtórzy się sytuacja na planszy lub jeśli żaden z graczy nie zrobi młynka w określonej liczbie ruchów (standardowo 40 lub 50).

Wersje gry[edytuj | edytuj kod]

Istnieją także warianty gry w młynek, w których gracze mają po trzy, sześć, lub dwanaście pionów, z innym układem planszy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Młynek jest jedną z najstarszych gier znanych do dziś. Jej pochodzenie nie jest jeszcze zbadane. Pierwsze ślady miniatur plansz do młynka znajdowano już w grobach z epoki brązu (ok. 3400–700 p.n.e.), pełniły wówczas prawdopodobnie rolę magiczną i występowały w roli amuletów. Sama gra znana jest na większości obszarów globu od niepamiętnych czasów, obecnie ma niezliczenie wiele odmian różniących się od siebie planszą oraz zasadami gry. Nie sposób więc dociec jej źródeł i dróg ekspansji. W Chinach nazywa się sam-ki lub luk-tsut-ki[1], Gra była tam opisywana już przez Konfucjusza (551479 p.n.e.)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. pionek.net – gry planszowe – Młynek. pionek.net. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-09-12)]..
  2. Gry najstarsze.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • WMD – Międzynarodowa federacja młynka (niem.)