Młynowo (Jarzeń)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Młynowo
niestandaryzowany przysiółek wsi
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Powiat

braniewski

Gmina

Lelkowo

Część miejscowości

Jarzeń

Liczba ludności (2006)

35

Strefa numeracyjna

55

Tablice rejestracyjne

NBR

SIMC

nie nadano[1]

Położenie na mapie gminy Lelkowo
Mapa konturowa gminy Lelkowo, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Młynowo”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Młynowo”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Młynowo”
Położenie na mapie powiatu braniewskiego
Mapa konturowa powiatu braniewskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Młynowo”
Ziemia54°23′40″N 20°18′07″E/54,394444 20,301944[1]

Młynowo – nieoficjalny przysiółek wsi Jarzeń w Polsce położony w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, w gminie Lelkowo[1].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.

Podobnie jak pobliski Jarzeń wieś całkowicie rolnicza, zasiedlona głównie przez ludność pochodzenia ukraińskiego przesiedloną z południowo-wschodniej Polski w ramach akcji „Wisła”. Czasy świetności wsi minęły wraz z końcem II wojny światowej. Vro.Mühlenhof (dawna nazwa) lub Arnsteiner Mühlenhof (Jarzeński Młyn) był w zasadzie odrębną miejscowością, a właściwie majątkiem składającym się z młyna i zabudowań towarzyszących (tartak i kuźnia). Ostatnia przebudowa tych obiektów została dokonana w 1910 roku staraniem Gotha i spółka. Wieś zelektryfikowano dopiero w 1968 i wówczas młyn otrzymał oprócz turbiny wodnej napęd elektryczny.

Wieś bardzo malownicza, o unikatowych walorach krajoznawczych, zasiedlona przez liczną populację bociana białego – na każdym budynku istnieje nawet kilka gniazd. Walory przyrodnicze zostały poważnie zniszczone po akcjach melioracyjnych w latach 70. XX wieku oraz dewastacji wskutek nieprzemyślanych działań budowlanych (młyn rozebrano, śluzy zniszczono).

Powstanie wsi datuje się na okres średniowiecza, o czym świadczyły ślady odkryte podczas budowy małej elektrowni wodnej (podczas tego przedsięwzięcia zniszczono historyczną śluzę i malowniczy wodospad).

Obecny kształt wsi to jej pozostałości po zniszczeniach wojennych, budynki pochodzą z lat 30. XX wieku – podobnie jak wszystkich pobliskich miejscowości i są efektem ekspansji gospodarczej tamtych czasów. Wieś leży około 2 km od granicy państwa z obwodem królewieckim i ok. 4 km od miejscowości i Jeziora Głębockiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 81698