M. Night Shyamalan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
M. Night Shyamalan
Ilustracja
M. Night Shyamalan (2008)
Prawdziwe imię i nazwisko Manoj Nelliyattu Shyamalan
Data i miejsce urodzenia 6 sierpnia 1970
Mahé
Zawód reżyser, scenarzysta
producent, aktor
Lata aktywności od 1992
Odznaczenia
Order Padma Shri (Indie)

M. Night Shyamalan, właśc. Manoj Nelliyattu Shyamalan (ur. 6 sierpnia 1970 w Mahé w Puducherry, Indie) – hinduski reżyser filmowy, scenarzysta, producent i aktor. Wychowywał się w USA w stanie Pensylwania, obecnie pracuje w Hollywood.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Shyamalan dorastał w mieście Penn Valley w stanie Pensylwania (USA), na przedmieściach Filadelfii po tym, jak jego rodzice (lekarze) emigrowali z Indii. Był studentem Uniwersytetu Nowojorskiego na wydziale sztuki. Tam powstał jego przydomek Night. Jest żonaty z Bhavną Vaswani, mają dwoje dzieci.

Cechą charakterystyczną filmów Shyamalana jest zawarcie w nich nieprzewidywalnych zwrotów akcji, realistycznego traktowania tematów grozy i science fiction, ujęcia z niezwykłych kątów oraz epizody grane przez samego reżysera. Inne powtarzające się motywy: częstym symbolem słabości bądź śmierci jest woda i związane z nią obiekty, zwroty akcji następują w wyniku wypadków samochodowych, a wiele kluczowych scen rozgrywa się w piwnicach.

Oprócz pierwszego filmu, Praying with Anger, którego akcja toczyła się w Madrasie, wszystkie filmy były kręcone w Filadelfii lub innych miejscach stanu Pensylwania. Podobnie jak zwykł był to czynić Alfred Hitchcock Shyamalan pojawia się w epizodach swoich filmów.

W 2008 został odznaczony Orderem Padma Shri.

M. Night Shyamalan i Bryce Dallas Howard na festiwalu w San Sebastián.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reżyseria[edytuj | edytuj kod]

Scenariusz[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]