MAN N8S

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
N8S-NF
Tramwaj N8S-NF na skrzyżowaniu ulic Straszewskiego i Franciszkańskiej w Krakowie
Tramwaj N8S-NF na skrzyżowaniu ulic Straszewskiego i Franciszkańskiej w Krakowie
Dane techniczne
Liczba członów 3
Długość 26080 mm
Szerokość 2350 mm
Wysokość 3646 mm
Masa 25300 kg
Rozstaw osi w wózkach 1800 mm
Liczba i moc silników 2 × 125 kW
Wnętrze
Liczba miejsc siedzących 46
Liczba miejsc ogółem 207
Portal Portal Transport szynowy

MAN – Nürnberg N8S-NFwagony tramwajowe produkowane przez firmę MAN SE w latach 1976–1977 jako N6S (dwuczłonowe, sześcioosiowe), zmodernizowane w latach 1992–1993. Są to wagony dwukierunkowe – przy normalnej eksploatacji drzwi z lewej strony są wyłączone i zablokowane[1].

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Napęd wagonu stanowią dwa silniki Siemens o mocy 125 kW każdy, zbudowane są na dwu wózkach napędowych – wagony 8-osiowe, mają cztery wózki (dwa skrajne napędowe i dwa środkowe toczne). W trakcie modernizacji został zmieniony wygląd zewnętrzny, jak i również wnętrze wagonów. Wyposażenie elektryczne wykonane jest przez firmy Siemens i Kiepe[2]. Wyposażenie mechaniczne wykonały firmy MAN i Düwag. W trakcie modernizacji za przegubem wstawiono specjalnie zaprojektowany człon z niską podłogą i drugim przegubem, łączącym drugi człon wagonu[3]. Ponieważ wagony są dwukierunkowe, posiadają dwa kompletne stanowiska motorniczego (kabiny zamknięte z regulowanym ogrzewaniem) oraz dwa automatycznie podnoszone i opuszczane odbieraki prądu typu BS 80/V (1Fb 80/VIII/g/E) Stemmann.

Sterowanie rozruchem i hamowaniem odbywa się pośrednio poprzez układ elektroniczny SIMATIC z funkcją kontroli i przeciwdziałania poślizgom wagonu wraz z automatycznym sterowaniem piasecznicami. W każdym członie zamontowano po dwie nagrzewnice nadmuchowe sterowane w poszczególnych członach automatycznie z układów kontroli temperatury i cztery wentylatory dachowe. Do ładowania akumulatorów i zasilania silników wentylatorów i nagrzewnic zamontowano przetwornicę wirującą. Hamulec postojowy sterowany jest hydraulicznie przy pomocy zwalniaków typu HZY 3/7-II firmy Hanning&Kahl. Oświetlenie wewnętrzne zasila napięcie 24V.

N8S-NF w Krakowie[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2006 rozpoczęto eksploatację wagonów w Krakowie[1]. Obecnie w eksploatacji znajduje się 12 sztuk. Tramwaje typu N8S-NF mają zezwolenie na przejazd Tunelem Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Głównie pojawiają się na linii 5. Są to pierwsze tego typu tramwaje eksploatowane w Krakowie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Encyklopedia Krakowskiej komunikacji - Krakowskie Tramwaje Wagony typu N8S-NF (pol.). komunikacja.krakow.pl. [dostęp 2011-01-13].
  2. N8S-NF. psmkms.krakow.pl. [dostęp 2011-01-13].
  3. Michał Smajdor: KMK Düwag N8C, Düwag N8S, Man N8S-NF (pol.). [dostęp 2011-01-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]