MKS Trójka Łódź

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
MKS Trójka Łódź
Pełna nazwa

Międzyszkolny Klub Sportowy "Trójka Łódź"

Data założenia

1963

Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Siedziba

Łódź

Strona internetowa

MKS Trójka Łódź (Międzyszkolny Klub Sportowy "Trójka Łódź") - pływacki klub sportowy działający przy III LO i Szkole Podstawowej nr 173 w Łodzi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub powstał w 1963 r, przy pływalni III Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi i pierwotnie nazywał się MKS Śródmieście. Założycielem i pierwszym prezesem klubu był Bogdan Kruszyna-Kotulski, którego marzeniem było wychowanie pierwszych łódzkich pływaków-olimpijczyków. Pierwszym wychowankiem klubu, który zdobył medal na ogólnokrajowych zawodach, został Mirosław Sikorski - wicemistrz Polski juniorów na 200 m klasycznym, a pierwszym zawodnikiem, który zdobył medal na zawodach seniorów została Krystyna Pawlik.

Znani zawodnicy[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znanymi wychowankami klubu są Aleksandra Urbańczyk, mistrzyni Europy na 100 m stylem zmiennym z 2004 r., a także srebrna i brązowa medalistka mistrzostw Europy z 2005, 2006 i 2007 r., wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski oraz Dagmara Ajnenkiel, mistrzyni Polski w stylu klasycznym na 100 m. z 1996, Mistrzyni Europy juniorek, brązowa medalistka Uniwersjady i piąta zawodniczka mistrzostw Europy. [1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia Klubu. MKS Trójka Łódź. [dostęp 2009-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-09-03)]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]