MKS Trójka Łódź

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

MKS Trójka Łódź (Międzyszkolny Klub Sportowy "Trójka Łódź") - pływacki klub sportowy działający przy III LO i Szkole Podstawowej nr 173 w Łodzi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub powstał w 1963 r, przy pływalni III Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi i pierwotnie nazywał się MKS Śródmieście. Założycielem i pierwszym prezesem klubu był Bogdan Kruszyna-Kotulski, którego marzeniem było wychowanie pierwszych łódzkich pływaków-olimpijczyków. Pierwszym wychowankiem klubu, który zdobył medal na ogólnokrajowych zawodach, został Mirosław Sikorski - wicemistrz Polski juniorów na 200 m klasycznym, a pierwszym zawodnikiem, który zdobył medal na zawodach seniorów została Krystyna Pawlik.

Znani zawodnicy[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znanymi wychowankami klubu są Aleksandra Urbańczyk, mistrzyni Europy na 100 m stylem zmiennym z 2004 r., a także srebrna i brązowa medalistka mistrzostw Europy z 2005, 2006 i 2007 r., wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski oraz Dagmara Ajnenkiel, mistrzyni Polski w stylu klasycznym na 100 m. z 1996, Mistrzyni Europy juniorek, brązowa medalistka Uniwersjady i piąta zawodniczka mistrzostw Europy. [1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia Klubu (pol.). MKS Trójka Łódź. [dostęp 2009-10-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]