MS Athena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
MS Athena
Ilustracja
Data wodowania luty 1948
Wcześniejsze imiona Stockholm, Fridtjof Nansen, Völkerfreundschaft, Völker, Italia Prima, Valtur Prima, Surriento, Caribe
Typ statek pasażerski
Stocznia Götaverken
Armator Festival Cruise Line
Bandera  Portugalia
Liczba członków załogi 260
Liczba pasażerów 395 do 670
Długość całkowita (L) 160 m
Szerokość (B) 21 m
Zanurzenie (D) 7,60 m
Prędkość maks. 19 w
Pojemność 15 614 RT
Dane napędu silniki wysokoprężne o łącznej mocy 8800 kW tj. 12 000 KM

Athenastatek wycieczkowy, uczestnik (jako szwedzki statek pasażerski linii Svenska Amerika Linien pod pierwotną nazwą Stockholm) kolizji z włoskim transatlantykiem SS Andrea Doria 25 lipca 1956 na Atlantyku w pobliżu wybrzeży USA, w wyniku której Andrea Doria zatonął. Stockholm natomiast utrzymał się na wodzie; z poważnie uszkodzonym dziobem (i częścią rozbitków ze statku włoskiego na pokładzie) dotarł do Nowego Jorku, gdzie po trzech miesiącach został kosztem miliona dolarów wyremontowany. Jego kariera trwa do dziś (stan na 2006 r.) Po licznych zmianach właścicieli i imion[1], a także po zmieniających dość znacznie jego wygląd przebudowach oraz zwiększających jego pojemność rejestrową z początkowej 11 700 do 15 614 BRT, obecnie pływa jako Athena pod banderą portugalską.

22 maja 2005 roku miała miejsce ostatnia jak na razie wizyta wycieczkowca Athena (ex Stockholm) w Gdyni. Statek ten gościł w Polsce kilkakrotnie także w poprzednich latach. Athena ma na swych siedmiu pokładach m.in.: 3 bary, 2 restauracje, dyskotekę, teatr i kasyno. Były Stockholm, jako mający ponad sześćdziesiąt lat, jest raczej rzadkością we współczesnej światowej flocie wycieczkowej.

Przypisy

  1. pływał pod banderami NRD, norweską, włoską i kubańską jako Völkerfreundschaft, Volker, Fridtjof Nansen, Italia I, Italia Prima, Valtur Prima, Surriento, Caribe.

Linki zewnętrzne[edytuj]